لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۹

سخنگوی پنتاگون: جراحت و آسیب‌ مغزی، نتیجه حملات گروههای نیابتی ایران به مواضع آمریکا


Pentagon Ryder
Pentagon Ryder

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون روز دوشنبه گفت حملاتی گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی به مواضع ایالات متحده در عراق و سوریه در چند هفته گذشته باعث صدمات متعدد از جمله ترکیبی از جراحات جزئی و آسیب‌های مغزی نیروهای آمریکا شده است.

ژنرال پت رایدر در یک اعلام رسانه‌ای، گفت حملات اخیر نیروهای تحت امر جمهوری اسلامی به مواضع آمریکا در خاورمیانه عمدتا به پایگاه هوایی الاسد در عراق و التنف سوریه متمرکز بوده و توسط پهپادها و موشک‌ها انجام شده است.

سخنگوی پنتاگون اهداف وزارت دفاع در خاورمیانه را به چهار بخش تقسیم و خاطرنشان کرد:«حفاظت از نیروهای آمریکایی و شهروندان ما در منطقه، تداوم کمک‌های امنیتی حیاتی به اسرائیل برای دفاع در برابر حملات تروریستی بیشتر حماس، هماهنگی با اسرائیلی‌ها برای کمک به آزادی گروگان‌ها از چنگال حماس و تقویت موضع نیرو در سراسر منطقه برای بازدارندگی هر بازیگر دولتی یا غیردولتی از تشدید بحران فراتر از غزه، از جمله اهدافی است که با دقت توسط وزارت دفاع ایالات متحده دنبال می‌شود.

ژنرال پت رایدر همچنین گفت علاوه بر ناو یو اس اس جرالد آر فورد و یو اس اس دوایت دی آیزنهاور، یک زیردریایی کلاس اوهایو نیز به منطقه فرماندهی مرکزی ایالات متحده اعزام شده تا وضعیت نیروهای آمریکایی در خاورمیانه بیش از پیش تقویت شود.

کاخ سفید از آغاز جنگ میان اسرائیل و حماس، بارها درباره «سوء‌ استفاده» گروههای مورد حمایت جمهوری اسلامی و دیگر بازیگران دولتی و غیردولتی از درگیری‌ها هشدار داده و آنها از انجام هر اقدام مخربی برحذر داشته است.

در عین حال آسوشیتدپرس ۱۲ آبان در گزارشی اعلام کرد ائتلاف جدیدی متشکل از شبه‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی در مجموعه‌ای از حملات علیه نیروهای آمریکایی مستقر در عراق و سوریه در میانه جنگ اسرائیل و حماس دست داشته‌اند.

نیوزویک هم به نقل از سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام، نوشت: «در رابطه با ایران، تقویت نیروهای ایالات متحده به منظور ابراز قاطعیت ما در عمل و نه تنها در کلام، در حمایت ایالات متحده از حق اسرائیل در دفاع از خود و به عنوان هشدار بازدارندگی برای ایران، حزب الله لبنان و هر گروه نیابتی دیگری در سراسر منطقه است که ممکن است در فکر سوءاستفاده از وضعیت فعلی برای تشدید درگیری باشد.»

مقامات ارشد آمریکایی از جمله جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، و کاملا هریس، معاون او نیز چندین بار نسبت به تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای گسترش جنگ اسرائيل و حماس و حمله به نیروهای آمریکایی در منطقه هشدار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG