لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۷

جان کربی: حمله گروه «تروریستی» حماس نه تنها برای اسرائیل، بلکه برای غرب نیز باید زنگ خطر باشد


هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز چهارشنبه در گفت‌وگو با شبکه فاکس‌نیوز گفت که حمله گروه حماس به اسرائیل، نه تنها برای این کشور، بلکه برای غرب نیز باید زنگ خطر باشد.

او هشدار داد که آمریکا و اروپا «ممکن است اهداف بعدی باشند».

کربی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره تهدید جمهوری اسلامی گفت که دولت بایدن به طیف وسیعی از تهدیدات امنیتی از جمله تهدیدات جمهوری اسلامی توجه دارد. او تاکید کرد که حملات به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه با پول سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تامین مالی می‌شود.

مک‌کالوم، مجری فاکس‌نیوز، گفت که بسیاری از آمریکایی‌ها معتقدند دولت بایدن به اندازه کافی برای منصرف کردن جمهوری اسلامی از حمله به تاسیسات آمریکا اقدام نکرده است.

کربی اما گفت که ایالات متحده با حملات هوایی خود تلافی کرده است، اما مک‌کالوم گفت که بسیاری از کارشناسان چنین پاسخ‌هایی را از نظر استراتژیک بی‌معنی می‌دانند.

در مقابل، کربی بر تعهد به حفاظت از منافع آمریکا در منطقه تاکید کرد و اقدامات آتی خاصی درباره جمهوری اسلامی را فاش نکرد.

او گفت که سربازان آمریکایی در عراق و سوریه حضور دارند تا ماموریت ضد داعش را انجام دهند و این ماموریت ادامه خواهد داشت.

کربی افزود که هنوز مشخص نیست که هدف از حملات گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی به تاسیسات آمریکا از زمان حمله حماس چیست، اما احتمالات را نمی‌توان نادیده گرفت.

منتقدان دولت بایدن از آنچه به‌عنوان پاسخ‌های ناکافی دولت به جمهوری اسلامی می‌خوانند، ناراضی هستند. برخی جمهوری‌خواهان نیز نسبت به تصمیم دولت مبنی بر لغو انسداد دارایی‌های جمهوری اسلامی که در حساب‌های کره‌جنوبی نگهداری می‌شد، ابراز نگرانی کرده‌اند.

منتقدان جمهوری‌خواه بایدن، خواستار واکنش شدیدتر برای منصرف کردن جمهوری اسلامی از حملات بیشتر شده‌اند.

ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق، مدعی شده است که تحت رهبری او جمهوری اسلامی چنین تجاوز مستقیمی به آمریکا از خود نشان نداده بود و بایدن را به خیانت به اسرائیل متهم کرده است.

حماس در حمله تروریستی ۱۵ مهر به اسرائیل دست‌کم ۱۴۰۰ اسرائیلی عمدتا غیرنظامی را کشت و حدود ۲۴۰ نفر اسرائیلی و اتباع خارجی از جمله، کودکان، زنان، و سالمندان را ربود.

ایالات متحده، کانادا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG