لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

ویدئوی جعلی دیگری از غزه، در فضای مجازی «وایرال» شد


اسکرین‌شات از پست برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی که به دروغ ادعا کردند این رویدادی واقعی در غزه است
اسکرین‌شات از پست برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی که به دروغ ادعا کردند این رویدادی واقعی در غزه است

یک ویدیوی ۹ ثانیه‌ای از غزه که در فضای مجازی دست به دست شده است، صف‌هایی از جنازه را نشان می‌دهد که در کفن‌های سفید پیچیده شده‌اند و تمام بدن‌شان به جز صورت‌هایشان پوشانده شده است.

در این ویدئو این طور به نظر می‌رسد دو ردیف از اجساد برای دفن آماده شده‌اند.
اما زمانی که دوربین روی صورت جسد یک جوان زوم می‌شود، او ناگهان چشمانش را باز می‌کند و مستقیم به فردی که از او فیلم می‌گیرد نگاه می‌کند، سپس چیزی نجوا می‌کند و پلک می‌زند.

شرح ویدیو به زبان فارسی با هش‌تگ #سیرک_غزه نوشته است: «نمی‌دانم مشکل از گلوله‌های اسرائیل است یا چیز دیگری ولی گویا اینها یکی یکی زنده می‌شوند.»

این ویدئو به صورت دیجیتالی با شرح‌های‌گمراه‌کننده به غزه ارتباط داده شده است در حالی که ویدئوی اصلی مسلمانانی هستند که در جنوب شرقی آسیا برای انجام مراسم تدفین اسلامی آموزش می‌بینند.

چندین کاربر تأیید‌شده با تیک آبی در شبکه «ایکس»، این ویدئو را به اشتراک گذاشتند.

یکی از محبوب‌ترین همرسانی‌ها توسط یک کاربر تأیید‌شده در شبکه «ایکس» انجام شده که ۴.۵ میلیون بازدید را هم رد کرده است.

کاربری که خود را پزشک معرفی کرده به این پست واکنش داده و می‌گوید این ویدئو در کشور او، مالزی فیلمبرداری شده است.

سایت «پالی‌‌گراف دات اینفو» که پلتفرم راستی‌آزمایی صدای آمریکا است، کلیپ اصلی را شناسایی کرد که در هفدهم ماه اوت توسط کاربری در «تیک‌تاک» به اشتراک گذاشته شد. ویدئو که فاقد شرح و تگ‌های درست است مربوط به آموزش نحوه صحیح کفن و دفن اسلامی است.

تصاویر جعلی دیگری که توسط «پالی‌‌گراف دات اینفو» شناسایی شده است، از برچسب «فلی‌‌وود» که ترکیب «فلسطین» و «هالیوود» است استفاده می‌کند که اغلب توسط کاربران ضد فلسطینی و یا شماری از حامیان اسرائیل برای توصیف استفاده از بازیگران برای اغراق وضعیت بحرانی در غزه و برانگیختن همدردی جهانی به نمایش گذاشته می‌شوند.

به عنوان مثال، کاربری با بیش از ۷۸ هزار فالوئر، عکس مونتاژی را با همین برچسب به اشتراک گذاشت که به نظر می‌رسد سه مرد متفاوت را در حال حمل یک کودک هستند.

«پالی‌‌گراف دات اینفو» داده است که این عکس‌ها واقعی هستند ولی ارتباطی با غزه ندارند و عکس یک دختر هستند در سال ۲۰۱۶ در حلب که در پی حمله هوایی نیروهای دولتی سوریه نجات پیدا کرد.

عکس‌ها در فاصله ۸۰ ثانیه‌ای از یکدیگر گرفته شده‌اند و همان دختر را نشان می‌دهند که طی عملیات نجات به سه مرد مختلف تحویل داده می‌شود.

جنگ در غزه هم در میدان نبرد و هم در فضای آنلاین شدت گرفته و در حالی که درگیری‌های میدان جنگ منجر به کشته شدن هزاران نفر شده است، کارزارهای تبلیغاتی نیز میلیون‌ها کاربر را در رسانه‌های اجتماعی درگیر کرده است.

«پالی‌گراف» با مشارکت خبرنگاران صدای آمریکا فعالیت می‌کند و منبعی برای تأیید صحت حجم فزاینده‌ای از اطلاعات نادرست و به اشتراک گذاشته شده در فضای مجازی است.

خبرگزاری رویترز نیز برخی از خبرهای نادرست و تصاویر جعلی را که در این رابطه منتشر شده راستی‌آزمایی کرده است.

یکی از این تصاویر، عکس لیونل مسی، ستاره آرژانتینی فوتبال، است که پلاکاردی با پرچم اسرائیل در دست دارد. این عکس در ظاهر از حساب کاربری مسی در اینستاگرام گرفته شده است و این فوتبالیست آرژانتینی را حامی اسرائیل معرفی می‌کند.

در عکس اصلی و‌ ویرایش‌نشده، لیونل مسی پلاکارد تبلیغاتی شرکت «آیکونز»، فروشنده یادگاری‌های ورزشی را در دست دارد؛ تصویری که ۹ آبان در حساب کاربری مسی در اینستاگرام منتشر شده است.

XS
SM
MD
LG