لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۳

مدیر امنیت ملی برای ادای توضیح راهی کنگره شد


نمایی از سفارت آمریکا در برلین، ۲۵ اکتبر ۲۰۱۳
نمایی از سفارت آمریکا در برلین، ۲۵ اکتبر ۲۰۱۳

دولت آمریکا در حال بررسی صدور دستور توقف شنود گردآوری محرمانه اطلاعات متحدان آمریکاست، اما هنوز تصمیمی قطعی اتخاذ نکرده است.

مقام های آمریکایی می گویند دولت اوباما در حال بررسی احتمال صدور دستور توقف شنود مکالمات و گردآوری محرمانه اطلاعات متحدان این کشور است، اما هنوز تصمیمی قطعی در این خصوص اتخاذ نشده است.

داین فینستاین، سناتور دموکرات ایالت کالیفرنیا و رئیس کمیته اطلاعات سنا، روز دوشنبه بیانیه ای صادر کرد و طی آن گفت که کاخ سفید به وی اطلاع داده که گردآوری اطلاعات از کشورهای متحد و دوست آمریکا ممکن است متوقف شود.

کیتلین هایدن، یکی از سخنگویان مجمع امنیت ملی آمریکا، چند ساعت پس از صدور بیانیه خانم فینستاین گفت که دولت اوباما پیرامون این مسئله تصمیم هایی اتخاذ کرده که هنوز قطعی نیستند، اما از تایید یا تکذیب محتوای بیانیه سناتور فینستاین خودداری ورزید.

سناتور داین فینستاین خواهان مرور کامل تمامی برنامه ها و طرح های اطلاعاتی آمریکا شده و افزوده که کمیته تحت ریاست وی، ارائه اطلاعات آژانس امنیت ملی آمریکا را رضایت بخش نیافته و به قدر کافی در این مورد توجیه نشده است.

جیمز کلاپر، مدیر آژانس امنیت ملی آمریکا، روز سه شنبه برای ادای توضیح در کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان حاضر می شود و به پرسش های نمایندگان کنگره در این خصوص پاسخ می دهد.

محتوای شماری از اسناد محرمانه اطلاعاتی و امنیتی آمریکا که توسط ادوارد اسنودن منتشر شده، حاکی از شنود مکالمات و گردآوری اطلاعات محرمانه ۳۵ تن از رهبران سیاسی جهان است. دولت ایالات متحده از هفته گذشته و به دنبال افشای این موضوع، در جامعه جهانی، به ویژه در اتحادیه اروپا، به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

برلین می گوید در آینده نزدیک چند تن از مقام های امنیتی خود را به واشنگتن خواهد فرستاد تا پیرامون جزئیات شنود مکالمات تلفنی انگلا مرکل اطلاعات بیشتری به دست آورد.

وزیر دادگستری آلمان پیشنهاد کرده که امکان دسترسی دولت آمریکا به اطلاعات توافق موسوم به «سویفت» که برای ردیابی تبادلات پولی انجام می گیرد که مظنون به خرج شدن در فعالیت های تروریستی هستند، قطع شود.

آلمان در حال همکاری با برزیل است تا پیش نویس قطعنامه ای را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کند که شرایطی خاص را برای فرایند انتقال اطلاعات و دستیابی به اطلاعات محرمانه سران کشورها تعیین می کند.
XS
SM
MD
LG