لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۴

ترامپ در نخستین توافق تجاری از کره جنوبی امتیازهایی گرفت


دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده (چپ) و مون جائه این رئیس جمهوری کره جنوبی در سئول - ۷ نوامبر ۲۰۱۷
دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده (چپ) و مون جائه این رئیس جمهوری کره جنوبی در سئول - ۷ نوامبر ۲۰۱۷

دولت ترامپ در نخستین توافق تجاری با یک کشور خارجی توانست با تغییراتی در توافق تجاری پیشین آمریکا با کره جنوبی امتیازهایی کسب کند.

به گزارش روزنامه پلیتیکو، ترامپ بارها توافق سال ۲۰۱۲ تجاری آمریکا با کره جنوبی را وحشتناک و به زیان آمریکا خوانده بود. با پافشاری پرزیدنت ترامپ، دو کشور از سال پیش گفتگوهایی را آغاز کردند و سه شنبه شب مقام‌های دولت آمریکا جزئیات توافق جدید با سئول را اعلام کردند.

در بازنگری در «پیمان تجارت آزاد کره جنوبی» مقرر شد شمار خودروهای صادراتی از آمریکا به کره جنوبی از ۲۵ هزار دستگاه در سال به ۵۰ هزار دستگاه افزایش یابد، استانداردهای آمریکایی در ساخت قطعات خودروهای کره جنوبی مراعات گردد و تعرفه ۲۵ درصدی آمریکا بر کامیون‌های سبک به مدت ۲۰ سال تمدید گردد.

علاوه بر این، سئول در زمینه انطباق خودروهای آمریکایی با استانداردهای کارآیی سوخت در کره جنوبی سختگیری کمتری نشان خواهد داد. سئول همچنین موافقت کرده است صادرات فولاد به آمریکا را تا سطح ۷۰ درصد میانگین صادرات آن کشور در سه سال گذشته کاهش دهد.

کره جنوبی به نوبه خود یک امتیاز عمده در این توافق بازنگری شده کسب کرد؛ بدین ترتیبصورت که ۲۵ درصد از تعرفه های مقرر شده آمریکا برای همیشه معاف خواهد بود، اما این معافیت شامل ۱۰ درصد تعرفه بر واردات آلومینیوم نخواهد شد.

مطلبی که در توافق اخیر نیامده، اما قرار است به زودی سئول و واشنگتن درباره آن توافق کنند، خودداری هریک از دو طرف از کاهش دادن ارزش پول ملی شان است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG