لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۶

دونالد ترامپ تعرفه های تجاری علیه چین را افزایش داد


پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه در ارتباط با سرقت مالکیت معنوی آثار آمریکایی، و انتقال غیرقانونی فناوری های آمریکایی به شرکت های چینی، تعرفه های جدیدی را بر واردات کالا از چین وضع کرد.

بنا به گزارش ها، تعرفه های جدید تجاری بر واردات حدود ۶۰ میلیارد دلار کالای چینی اعمال می شود.

دونالد ترامپ گفت این تعرفه ها برای مجازات شرکت های چینی به خاطر سرقت فناوری های آمریکایی صورت می گیرد.

چین می گوید جنگ تجاری به نفع هیچ کس نیست ولی اگر مجبور شود، عقب نشینی نخواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ دو ماه پیش تعرفه های دیگری بر پنل های خورشیدی ساخت چین وضع کرد.

شرکت های بزرگ خرده فروشی و فعال در حوزه فناوری اطلاعات در آمریکا از جمله وال مارت و اَپل هشدار داده اند که وضع تعرفه باعث افزایش قیمت کالاها برای مصرف کنندگان در ایالات متحده می شود و ممکن است بر کاهش کسری موازنه تجاری با چین تاثیری نداشته باشد.

دونالد ترامپ در جریان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری وعده داده بود که بر سر کسری موازنه تجاری با چین شدت عمل از خود نشان دهد و به این موضوع رسیدگی کند. او بارها از اینکه صادرات چین به آمریکا بسیار بیشتر از وارداتش از ایالات متحده است انتقاد کرده بود.

رئیس جمهوری آمریکا در سخنانی گفته بود جنگ تجاری «خوب» است و «آسان می توان آن را برد.»

روز چهارشنبه سازمان تجارت جهانی رای داد که واشنگتن به رای این سازمان در سال ۲۰۱۴ میلادی در مورد تعرفه های ضد-سوبسید روی کالاهای مختلف چینی از جمله پنل های خورشیدی و توربین های بادی بطور کامل عمل نکرده است، اقدامی که یک پیروزی برای چین در سازمان تجارت جهانی به شمار می رود.

رویترز می نویسد اقداماتی که واشنگتن تاکنون برنامه ریزی کرده تاثیر محدودی بر اقتصاد چین خواهد گذاشت چرا که اقتصاد چین نسبت به یک دهه قبل کمتر به صادرات وابسته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG