لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۲

مقامات اطلاعاتی آمریکا: اسرائیل مسئول انفجار بیمارستان غزه نبوده است


بیمارستان الاهلی در غزه
بیمارستان الاهلی در غزه

بر اساس اطلاعات جمع‌آوری‌شده از منابع مختلف، از جمله تصاویر ماهواره‌ای، داده‌های مربوط به فعالیت موشکی، ارتباطات ره‌گیری‌شده، و همچنین ویدئوها و تصاویر در دسترس عموم، مقامات اطلاعاتی آمریکا با «اطمینان بالا» به این نتیجه رسیده‌اند که اسرائیل مسئول انفجار بیمارستان غزه نبوده است.

ایالات متحده در تلاش است تا خشم ناشی از انفجار هفته گذشته بیمارستان الاهلی در غزه را که تنش‌ها را شعله‌ورتر کرد و اعتراض‌های بسیاری را در سراسر جهان به دنبال داشت، مهار کند. بخش عمده‌ای از انتقا‌دها متوجه اسرائیل است و بسیاری از معترضان روایت گروه شبه نظامی حماس را مبنی بر این که اسرائیل را به انجام یک حمله هوایی متهم می‌کند، پذیرفته‌اند. آمریکا، اتحادیه اروپا، و ژاپن گروه شبه‌نظامی حماس را که تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار دارد، به عنوان یک گروه تروریستی شناسایی کرده‌اند.

به گزارش صدای آمریکا، ایالات متحده با انتشار عمومی ارزیابی‌های اطلاعاتی اولیه خود به مقابله با این روایت پرداخته است، و در عین حال یافته‌هایی با جزئیات بیشتری را با دولت‌های مهم به اشتراک می‌گذارد.

یک مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا که نخواست نامش فاش شود، روز سه‌شنبه ۲ آبان در گفت‌وگو با خبرنگاران این موضوع را تأیید کرد. او با اشاره به این که اطلاعات ارائه شده «نسبتا قوی» بوده، گفت که آمریکا در ادامه با به‌روزرسانی این ارزیابی با توجه به اطلاعاتی که به‌دست می‌آید مطالب بیشتری در این رابطه منتشر خواهد کرد.

در حال حاضر مشخص نیست که به اشتراک‌‌گذاری اطلاعات تا چه میزان تأثیرگذار است. اردن و مصر هفته گذشته نشست خود با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در امان را لغو کردند و اسرائیل را مسئول انفجار بیمارستان دانستند. تصاویر این انفجار همچنان به طور برجسته در تظاهرات طرفداران فلسطینی در سراسر جهان به نمایش گذاشته می‌شود.

بیمارستان الاهلی در غزه
بیمارستان الاهلی در غزه

یکی از مقامات ارشد آمریکایی به صدای آمریکا گفت: «علاقه زیادی درباره [روشن شدن] دلایل انفجار بیمارستان، و گزارش‌های متناقض پیرامون آن وجود دارد.» او تأکید کرد که آمریکا تلاش کرده است که برای شفاف‌سازی، اطلاعات بیشتری را به اشتراک بگذارد.

راهکار حذف طبقه‌بندی‌های محرمانگی و به اشتراک‌گذاری این نوع اطلاعات حساس به طور فزاینده‌ای بخشی از رویکرد آمریکا است. مقامات ایالات متحده از این روش به ویژه پیش از حمله روسیه به اوکراین در بهمن ۱۴۰۰ استفاده کردند.

با این حال، از آن زمان تاکنون آمریکا از آن چه کاخ سفید آن را «کاهش راهبردی رتبه طبقه‌بندی اطلاعاتی» می‌نامد برای مقابله با ادعاهای چین در مورد یک بالن جاسوسی، و برای خنثی کردن یک بحران احتمالی در کشور مالی استفاده کرده است.

در مورد انفجار هفته گذشته در بیمارستان الاهلی غزه، مقامات اطلاعاتی آمریکا معتقدند که شواهد قانع‌کننده‌ای برای تبرئه اسرائیل وجود دارد.

XS
SM
MD
LG