لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۸

شورای امنیت ملی آمریکا: اسرائیل در حمله به بیمارستان غزه دخالت نداشته است


درگیری‌ها میان اسرائیل و فلسطینیان
درگیری‌ها میان اسرائیل و فلسطینیان

در پی اظهارات جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، درباره دست‌داشتن یک گروه شبه‌نظامی فلسطینی در حمله به بیمارستانی در غزه، شورای امنیت ملی آمریکا بر «عدم مسئولیت» اسرائیل در این باره تاکید کرد.

آدریِن واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، روز چهارشنبه ۲۶ مهر عدم دخالت اسرائیل در حمله به بیمارستان الاهلی در غزه را متکی بر تحلیل تصاویر هوایی، سیستم ردیابی و ارزیابی‌های اطلاعاتی ذکر کرد.

آدریِن واتسون در بیانیه‌ای اعلام کرد که «همزمان با ادامه گردآوری اطلاعات، ارزیابی فعلی ما، متکی بر تصاویر هوایی، ردیابی و تحلیل اطلاعاتی، این است که اسرائیل در انفجار روز گذشته در بیمارستانی در غزه مسئولیت نداشته است.»

شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از مقامات گزارش داده است که بر پایه شواهد گردآوری‌شده به وسیله نهادهای اطلاعاتی آمریکا انفجار در بیمارستان غزه ناشی از پرتاب راکتی از سوی گروه فلسطینی جهاد اسلامی بوده است.

بنا بر این گزارش به نقل از یک منبع آگاه که نامش فاش نشده، مدارک نشان می‌دهند که این رویداد ناشی از انفجاری زمینی بوده و حمله هوایی عامل آن نبوده است.

به گفته این منبع آگاه، تک حفره‌ای نبودن محل انفجار نشان می‌دهد که این انفجار ناشی از پرتاب بمب نبوده است . این در حالی‌ است که خسارات گسترده ناشی از حریق و آوار پراکنده همگی تایید می‌کنند که انفجار از سطح زمین آغاز شده است.

به گزارش سی ان ان، مقام‌های اطلاعاتی با توجه به این ارزیابی، حمله به بیمارستان را نتیجه‌ خطای عملیاتی در پرتاب راکت می‌دانند.

بنا بر این گزارش، مقام‌های اطلاعاتی آمریکا همچنان سرگرم گردآوری مدارک در این باره هستند و ارزیابی نهایی هنوز صورت نگرفته است.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه ۲۶ مهر پس از ورود به اسرائیل با اشاره به انفجار بیمارستان الاهلی در غزه گفت که بر اساس مشاهداتش به نظر می‌رسد که این اقدام «کار طرف مقابل بوده و نه ارتش اسرائیل.»

جو بایدن در پاسخ به پرسشی درباره دلیل اطمینانش به دست نداشتن اسرائیل در این حمله، گفت که اظهاراتش برپایه «اطلاعات ارائه‌شده از سوی وزارت دفاع آمریکا» متکی است.

مقامات حکومت حماس در غزه می‌گویند در پی حمله اسرائیل به بیمارستان الاهلی در روز سه‌شنبه ۲۵ مهر صدها تن کشته شدند. اسرائیل این اتهام را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG