لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۹

راستی‌آزمایی | چه کسی مسئول انفجار در بیمارستان «الاهلی» غزه است؟


زنی در محل بیمارستان الاهلی غزه. آرشیو
زنی در محل بیمارستان الاهلی غزه. آرشیو

انفجار ۲۵ مهرماه در بیمارستان «الاهلی» غزه به یکی از اطلاعات نادرست در جنگ حماس و اسرائیل تبدیل شده است. هر دو طرف مسئولیت این حمله را رد کرده و طرف دیگر را مقصر می‌دانند.

بلافاصله پس از انفجار حماس مدعی شد که اسرائیل مسئول این حمله هوایی بوده و این یک «نسل‌کشی» است که در آن دست‌کم ۵۰۰ غیر‌نظامی کشته شده‌اند.

رسانه‌ها، از جمله نیویورک تایمز، در ابتدا نسخه حماس از این رویداد را باز نشر کردند.

چند ساعتی طول کشید تا اسرائیل به این اتهامات پاسخ بدهد و نیم روز طول کشید تا آن‌چه را که ادعا می‌کند شاهدی بر پرتاب نافرجام موشک توسط سازمان «جهاد‌اسلامی» - از متحدین حماس – است و باعث انفجار در بیمارستان شده است، منتشر کند.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده هم با استناد به داده‌های اطلاعاتی ایالات متحده، از این ارزیابی حمایت کرد.

در مقابل رادیو تلویزیون دولتی روسیه اطلاعات نادرستی درباره این رویداد به نفع روایت حماس منتشر کرد. این شبکه گزارش داد که: «مقامات فلسطینی اسرائیل را متهم کردند که بیمارستان را هدف قرار داده، در حالی که اسرائیل انفجار را به یک موشک عمل‌نکرده که توسط گروه شبه نظامی جهاد اسلامی پرتاب شده بود، نسبت داد در حالی که به نظر می‌رسد یک سخن‌گوی دولت بلافاصله بعد از حمله مسئولیت آن را به عهده گرفته است.»

این گزارش نادرست است؛ هیچ یک از سخن‌گویان دولت اسرائیل مسئولیت حمله به بیمارستان را بر عهده نگرفتند و شواهدی در دست است که نشان می‌دهد این اتفاق یک «حمله» نبوده بلکه انفجار یک موشک ناکارآمد بوده است.

کسی که رادیو تلویزیون دولتی روسیه از او به عنوان سخن‌گوی دولت اسرائیل یاد می‌کند، حنانیا نفتالی است که در شبکه «ایکس» نوشت که اسرائیل حمله ای هوایی را به یک بیمارستان انجام داده که محل شبه نظامیان حماس بوده است. این پست همزمان با گزارش‌های اولیه درباره انفجار بیمارستان «الاهلی» گذاشته شد بی آن که جزئیات و نامی از منابع اطلاعاتی ذکر کند و بعد هم حذف شد. با این حال گروه های طرفدار حماس و رسانه‌ها از آن به عنوان مدرکی برای مقصر بودن اسرائیل استفاده کرده‌اند.

حنانیا نفتالی یک کاربر تاثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی و یوتیوبر طرفدار اسرائیل است که بنا به گزارش‌ها به عنوان مشاور غیر رسمی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل خدمت کرده است ولی نام او در لیست سخنگویان و مشاوران رسانه ای دولت اسرائیل که آخرین بار در اول مرداد ۱۴۰۲ به روز شده، نیامده است.

علاوه بر این، به شهادت مصاحبه ای که نفتالی با خبرگزاری «آل‌اسرائیل‌نیوز» انجام داده، او در طول این بحران «در جبهه نتانیاهو» نخواهد بود.

هیچ نشانه ای وجود ندارد که نفتالی از اطلاعات دولت اسرائیل در مورد عملیات رزمی نیروی هوایی اسرائیل در غزه مطلع باشد.

نفتالی بعدا بابت این پست عذرخواهی کرد و نوشت: «اوایل امروز گزارشی را به اشتراک گذاشتم که به نقل از رویترز درباره بمباران بیمارستانی در غزه منتشر شد... و در آن به استفاده معمول حماس از بیمارستان‌ها برای نگهداری سلاح و انجام فعالیت‌های تروریستی اشاره کردم. بابت این خطا عذرخواهی می‌کنم.»

چنین به نظر می‌رسد که شواهدی یافت شده که ادعای اسرائیل را تایید می‌کند. در ابتدا گزارش شده بود که انفجار در داخل بیمارستان رخ داده حال آن که معلوم شده که موشک به پارکینگی در حیاط بیمارستان اصابت کرده است.

عکس‌های منتشر شده نشان می دهند که در محل انفجار گودال عمیق و وسیعی که نشانه حمله هوایی باشد، وجود ندارد و سقف ساختمان‌های مجاور، سایبان‌ها، کاشی ها و صفحات انرژی خورشیدی تا حد زیادی دست نخورده باقی مانده‌اند که نشان می‌دهد حمله هوایی صورت نگرفته است.

همچنین شواهدی از قطعات موشکی که در اثر حمله هوایی به بیمارستان اصابت کرده باشد نیز ارائه نشده است.

محققان و منابع آمریکایی ناشناس می گویند که به نظر می‌رسد خسارت‌ها بیشتر ناشی از آتش سوزی بعد از انفجار است و نه انفجار اولیه که در سطح زمین رخ داده است.

ارتش اسرائیل می‌گوید «جهاد اسلامی» در ساعت ۶:۵۰ بعد ازظهر رگبار ۱۰ موشک را از یک قبرستان مجاور بیمارستان آغاز کرده است و گزارش‌های اولیه انفجار در بیمارستان در ساعت ۶:۵۹ منتشر شده است. اسرائیل همچنین صوتی را منتشر کرده که ادعا می کند صدای شبه نظامیان حماس است که درباره انفجار یک موشک جهاد اسلامی صحبت می‌کنند.

اسرائیل همچنین می‌گوید که داده‌های راداری شلیک موشک هایی در جنوب غربی بیمارستان همزمان با انفجار را تایید می‌کنند و این با نتیجه گیری اولیه دولت ایالات متحده نیز انطباق دارد.

البته کارشناسان مستقل نتوانسته اند از محل انفجار در غزه بازدید کنند که این تلاش های راستی آزمایی مستقل را دشوار می کند.

XS
SM
MD
LG