لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۸

تازه‌ترین ارزیابی آمریکا از تلفات انفجار بیمارستان الاهلی؛ احتمالا بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ نفر


بر اساس یک ارزیابی اطلاعاتی طبقه‌بندی نشده که توسط سی ان ان به دست آمده است، جامعه اطلاعاتی ایالات متحده برآورد می‌کند که احتمالاً بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ نفر در انفجار بیمارستان الاهلی در غزه کشته شده‌اند.
این ارزیابی بیان می‌کند که جامعه اطلاعاتی «فقط آسیب‌های ساختاری سبک را در بیمارستان مشاهده کرده‌اند»، و نتوانسته آسیب قابل مشاهده‌ای را در ساختمان اصلی بیمارستان یا هیچ گودالی در آن را شناسایی کند.
ارزیابی می‌گوید: «ما فقط آسیب‌هایی خفیف به سقف دو سازه نزدیک ساختمان اصلی بیمارستان می‌بینیم، اما هر دو سازه دست نخورده باقی مانده‌اند».
در این ارزیابی آمده است: «ما هنوز در حال ارزیابی آمار تلفات احتمالی هستیم و ارزیابی ما در حال تکمیل است»
و همچنین خاطر نشان کرد « ایالات متحده مرگ همه غیرنظامیان را جدی می گیرد و به شدت برای رسیدگی به بحران انسانی در غزه کار می کند.»
این ارزیابی طبقه بندی نشده جزئیات بیشتری را به ارزیابی اولیه‌ای که جامعه اطلاعاتی ایالات متحده روز چهارشنبه منتشر کرده بود مبنی بر اینکه اسرائیل مسئول حمله به بیمارستان نیست، اضافه کرد.
این ارزیابی بیان می‌کند که هنوز تحقیقات برای تأیید اینکه آیا انفجار ناشی از موشک شکست خورده گروه شبه ‌نظامی جهاد اسلامی باعث این فاجعه بوده است، ادامه دارد.

مقامات بهداشت حکومت حماس در غزه ادعا کرده اند در پی حمله اسرائیل به بیمارستان الاهلی صدها تن کشته شدند. اما اسرائیل این اتهام را رد کرده است.

در این ارتباط، دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، در واکنش به اتهام های وارد شده به دست داشتن این کشور در این انفجار، به مدارکی استناد کرد که به دست واحدهای نظامی اسرائیل افتاده است و گفت: ما فایل صحبت دو فرمانده حماس درباره اشتباه برخورد موشک جهاد اسلامی به بیمارستان الاهلی غزه را منتشر کردیم.

این در حالی است که یک مقام ارشد اطلاعاتی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که شمار کشته‌شدگان انفجار در بیمارستان الاهلی غزه بین ۱۰ تا ۵۰ نفر بوده است. این مقام که به شرط ناشناس ماندن صحبت کرد، گفت که این ارزیابی بر اساس اطلاعات جمع‌آوری‌شده از منابع مختلف، از جمله شاهدان عینی، مقامات فلسطینی و اسرائیلی، انجام شده است.

XS
SM
MD
LG