لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۷

دموکرات‌ها خواستار استعفای وزیر دادگستری آمریکا شدند؛ حمایت ترامپ از جف سشنز


آقای سشنز، ۷۰ ساله بعد از چند جلسه جنجالی در نهایت توانست ماه گذشته به سمت وزیر دادگستری آمریکا انتخاب شود.
آقای سشنز، ۷۰ ساله بعد از چند جلسه جنجالی در نهایت توانست ماه گذشته به سمت وزیر دادگستری آمریکا انتخاب شود.

در حالیکه چهره های اصلی دموکرات در کنگره خواستار استعفا و کناره گیری جف سشنز وزیر دادگستری شده اند، دونالد ترامپ با حمایت کامل از او، گفت به وی «اعتماد کامل» دارد.

روز پنجشنبه، ۱۲ اسفند نانسی پلوسی رهبر اقلیت حزب دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا از جف سشنز وزیر دادگستری خواست استعفا دهد. او گفت به رغم سوگند آقای سشنز، او در سنا اعلام نکرد که با مقام های روسیه دیدار هایی داشته است.

اعضای ارشد حزب دموکرات در کنگره آمریکا از جف سشنز، وزیر دادگستری آمریکا خواسته اند که برای رفع هرگونه شبهه از دخالت و تاثیر بر روی تحقیق درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا از سمت خود کناره گیری کند.

این درخواست ها بعد از آن مطرح شد که معلوم شد آقای سشنز برغم اینکه گفته بود با روس ها ارتباطی نداشته اما در سال گذشته دو ملاقات با سفیر روسیه در آمریکا داشته است.

آقای سشنز در بیانیه ای اتهامات علیه خود را رد کرد و گفت که او هرگز درباره مسائل مربوط به انتخابات با کسی از روسیه گفت و گو نکرده است. وی در بیانیه خود گفته این اتهامات کذب است.

همچنین چاک شومر رهبر دموکرات‌ها در سنا از اینکه آقای سشنز شهادت خود را در سنا تصحیح نکرده، انتقاد کرد. وی گفت در وزارت دادگستری نباید رسوایی به بار بیاید.

ملاقات آقای سشنز با مقام روسی در حالی اتفاق افتاده که او در جلسه بررسی اعتبارنامه خود در سنا هرگونه ملاقات را تکذیب کرده بود. همچنین آقای سشنز که پیش از رسیدن به مقام وزارت دادگستری، سناتور آلاباما بود، از اولین کسانی است که از ریاست جمهوری ترامپ حمایت کرد و در کارزار انتخاباتی او را همراهی کرد.

در جلسات بررسی اعتبارنامه آقای سشنز، او متعهد شده بود اگر سندی از ارتباط ستاد انتخاباتی ترامپ با روسیه بدست بیاورد، اطلاع می دهد.

واکنش دونالد ترامپ

دونالد ترامپ در اولین واکنش به درخواست دموکرات ها، گفت که به وزیر دادگستری خود اعتماد کامل دارد.

به گزارش رویترز، آقای ترامپ گفت که از ملاقات سشنز با سفیر روسیه اطلاعی نداشته است.

آقای سشنز در حالی مورد انتقاد دموکراتها قرار گرفته که وی به عنوان وزیر دادگستری بر عملکرد پلیس فدرال آمریکا موسوم به اف بی آی نظارت دارد و این نهاد در حال حاضر مشغول تحقیق درباره ارتباط احتمالی دولت ترامپ با مقام های روسیه و همچنین بررسی هرگونه دخالت روسها در انتخابات آبان ماه گذشته آمریکا هستند.

هنوز مشخص نیست ملاقات آقای سشنز با سفیر روسیه در آمریکا درباره چه بوده اما پیش از این، مایکل فلین مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا بخاطر اطلاعات نادرستی که به معاون رئیس جمهوری درباره ملاقات هایش با مقام های روسی داشت، مجبور به استعفا شد.

جیسون چافتز، نماینده جمهوریخواه و رئیس کمیته نظارت مجلس نمایندگان آمریکا روز پنج شنبه در توئیتر خود از سشنز خواست که شهادت خود را شفاف کند.

همچنین کوین مک کارتی، یکی دیگر از جمهوریخواهان عضو مجلس نمایندگان به تلویزیون ام اس ان بی سی گفته سشنز بخاطر این خبر، او نباید در تحقیقات درباره نقش روسیه شرکت کند.

سی ان ان در گزارش خود به نقل از برخی اعضای ارشد دولت سابق آمریکا نوشته سرگئی کیسلیاک سفیر روسیه در واشنگتن از سوی مقام های اطلاعاتی آمریکا، به عنوان یکی از جاسوسان ارشد و مسئول جذب جاسوسان در واشنگتن شناخته می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG