لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۵

تلاش سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای برای حذف ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل


سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای اعلام کرد در آستانه رای‌گیری روز چهارشنبه در سازمان ملل متحد، طومار آنلاینی را برای اخراج جمهوری اسلامی ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل را‌ه‌اندازی کرده است.

این طومار به نقض سیستماتیک حقوق زنان و مجازات‌های وحشیانه برای کسانی که شجاعانه به رفتار رژیم معترض‌اند، اشاره می‌کند.

کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد، با هدف پیشبرد حقوق زنان در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و آموزشی ایجاد شد، اما ایران یکی از بدترین کشورهای جهان در این زمینه است.

زنان در ایران با تهدیدهای فراگیر خشونت خانگی، ظلم روزمره و آزارهای زناشویی روبرو هستند.

از زمان کشته شدن مهسا امینی در شهریورماه، حداقل «بیست و نه» زن در اعتراضات ایران کشته شده‌اند. علاوه بر این، گزارش شده است که نیروهای امنیتی ایران به طور عمدی صورت، سینه‌ها و اندام‌های تناسلی زنان را هدف شلیک قرار داده‌اند.

در همین راستا روزنامه گاردین در گزارشی نوشته بود: «بر اساس مصاحبه با پزشکان در سراسر ایران، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی زنان معترض ایرانی را با شلیک گلوله به صورت، پستان، و اندام تناسلی هدف قرار می‌دهند.»

گاردین در این گزارش می‌گوید که با ۱۰ کارشناس پزشکی مصاحبه کرده است و آنها در مورد جدی بودن جراحاتی که می‌تواند صدها جوان ایرانی را با آسیب‌های دائمی مواجه کند،
هشدار دادند.

پزشکان به گاردین گفتند که شلیک ماموران جمهوری اسلامی به چشم زنان، مردان و کودکان در جریان اعتراضات ضد حکومتی بسیار رایج بود.

گفتنی است روز سه‌شنبه سفیر آمریکا در سازمان ملل در گفتگو با صدای آمریکا در پاسخ به این پرسش که درباره نتیجه جلسه روز چهارشنبه سازمان ملل برای اخراج جمهوری اسلامی از کمیسیون مقام زن این سازمان چه تصوری دارد، گفت: «زمان آن فرارسیده تا کشوری که زنان و مردانش را می‌کشد از این نهاد بیرون رانده شود.»

لیندا تامس گرینفیلد در این گفتگو درباره پیامی که آمریکا با این اقدام به مردم ایران می‌دهد، خاطرنشان کرد: «پیامی که ما با این اقدام به همه می‌دهیم این است که خواست زنان ایرانی همین است. الان زمان مناسب برای انجام این کار بوده و این اقدام درستی است.»

وی با تاکید بر این نکته که در حال حاضر زنان در ایران کشته می شوند، ادامه داد: «کسی نمی خواهد کشوری در کمیسیون مقام زن عضویت داشته باشد که زنان را می‌کشد و حتی مردانی را که حمایت خود را از این زنان اعلام کرده اند& به اعدام تهدید می‌کند.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG