لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۴

هیئتی از سناتورهای آمریکا با رئیس جمهوری اوکراین دیدار کردند


هیئتی از سناتورهای آمریکا با رئیس جمهوری اوکراین دیدار کردند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:12 0:00

هیئتی متشکل از اعضای کنگره آمریکا با پترو پوروشنکو رییس جمهوری اوکراین در آن کشور دیدار و گفتگو کرد. همزمان رییس پارلمان اروپا با رییس جمهوری واعضای پارلمان اوکراین در آن کشور دیدار کرد.

سفر هیئت سناتورهای آمریکایی به اوکراین در پی انتشار تصاویر ماهواه‌ای جدید حاکی از استقرار اردوگاه‌های نظامی روسیه در مناطق شرقی اوکراین صورت گرفته است.

سناتور مک کین منتقد سیاست‌های واشنگتن در قبال بحران اوکراین است و برای ارایه کمک‌های نظامی بیشتر آمریکا، از جمله سلاح‌های مرگبار به ارتش اوکراین در برابر تجاوزات روسیه به خاک اوکراین، تلاش می‌کند.

رییس جمهوری اوکراین در دیدار با این گروه از سناتورهای آمریکایی خواهان اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه شد و گفت «روسیه باید برای کشتن هموطنان من و اشغال خاک اوکراین هزینه بپردازد و پاسخگو باشد.»

سنای آمریکا ماه گذشته لایحه ارسال تجهیزات نظامی به اوکراین به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار را تصویب کرد.

این هفته، وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون، استراتژی نظامی جدید آمریکا را اعلام کرد که در محاسبات آن مقابله با روسیه بر سر نقش آن در بحران اوکراین منظور شده است.

در این حال رییس پارلمان اروپا نیز امروز در دیدار با رییس جمهوری اوکراین گفت بحران اوکراین تنها از طریق سیاسی حل می‌شود.

به گفته مارتین شولتز «تنها یک راه حل سیاسی با احترام کامل به تمامیت ارضی و حق حاکمیت اوکراین قابل دوام است. و این راه حل تنها با همراهی روسیه فراهم می‌شود.»

وی افزود «گزینه دیگری جز ادامه مذاکره با روسیه نیست؛ ضمن آن که ما کاملا روشن کنیم که ما به اصولمان پشت نمی‌کنیم و تا زمانی که توافق مینسک بطور کامل اجرا نشود، بازگشت به حالت عادی ممکن نیست.»

روز پنجشنبه بانک توسعه و عمران اروپا از طرح یک سرمایه گذاری به ارزش یک میلیارد دلار در بخش گاز اوکراین خبر داد.

رییس جمهوری اوکراین با اشاره به این طرح سرمایه گذاری و توسعه هدف آن را آماده شدن اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا توصیف کرد.

پترو پوروشنکو افزود «من مطمئن هستم که در ۵ تا ۶ سال اوکراین بتواند با تغییر و تحقق معیارهای لازم عضویت اتحادیه اروپا رادرخواست کند.»

گرچه آتش بس شکننده‌ای از ماه فوریه گذشته در شرق اوکراین برقرار شده است، اما دولت اوکراین از آن هراس دارد که روسیه با اعزام نیروهای خود کنترل خود را در خاک اوکراین گسترش دهد.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG