لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۰

امکان اعزام جنگنده اف-۲۲ آمریکا به اروپا برای مقابله با تهدید روسیه


یک مقام ارشد دولت آمریکا می گوید ایالات متحده در واکنش به اقدامات روسیه در اوکراین، و نقاط دیگر در اروپا، ممکن است پیشرفته ترین هواپیماهای جنگی خود را به منطقه بفرستد.

به گزارش شبکه خبری سی ان ان، دبورا جیمز وزیر غیرنظامی نیروی هوایی روز دوشنبه در جریان دیداری از نمایشگاه هوائی پاریس، فعالیت های روسیه را «بزرگترین تهدید» نامید و گفت «آنچه در اوکراین می گذرد فوق العاده نگران کننده است.»

برای ماه ها پنتاگون هواپیماها را در سراسر اروپا برای رزمایش ها و تمرین هایی با متحدان جابجا کرده است. بمب افکن هایB-2و , B-52 هواپیماهای تهاجمی F-15Cو A-10، و نیز هواپیماهای نیروی زمینی و نیروی دریایی، در مانورها و جابجایی ها شرکت داشته اند.

دبورا جیمز گفت F-22، مهمترین جنگنده پنتاگون، ممکن است به فهرست اضافه شود.

روسیه از طریق اسپوتنیک بین الملل به گفته های وزیر نیروی هوایی آمریکا واکنش نشان داد.

در یک مطلب گفته می شد هر حرفی در مورد تهدید روسیه « ساختگی» است. مطلب دیگر یادآور می شد اگر جنگنده های اف – ۲۲ مستقر شوند، مسکو ساکت نخواهد نشست.

اسیوتنیک بنقل از ولادیمیر باتیوک، عضو موسسه مطالعات آمریکا و کانادا در آکادمی علوم روسیه گفت اعزام هواپیماها «مسلما انگیزه ای اضافی برای مسکو فراهم خواهد آورد تا به روند ساخت و بکار گرفتن نسل پنجم جنگنده T-50- شتاب بخشد. »

نیروهای آمریکا و روسیه از سال ۲۰۱۴ زمانی که نیروهای روسیه شبه جزیره کریمه را از اوکراین گرفتند و از شورشیان در دیگر مناطق کشور حمایت کردند، چند بار به هم نزدیک شدند که احتمال برخورد دو طرف را افزایش می دهد.

اواخر ماه می، یک جت جنگنده روسی، که با سرعت بالا در پرواز بود، در فضای بین المللی بر فراز دریای سیاه به چند متری یک فروند هواپیمای شناسایی آمریکا رسید.

XS
SM
MD
LG