لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۴

وزیر دفاع آمریکا: اجازه نخواهیم داد روسیه جهان را به دوره جنگ سرد بازگرداند


وزیر دفاع آمریکا: اجازه نخواهیم داد روسیه جهان را به دوره جنگ سرد بازگرداند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:31 0:00

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا با بیان اینکه هیچ کس خواهان بازگشت جنگ سرد و درگیری با مسکو نیست، از آلمان و دیگر متحدان در ناتو خواست در صورت تهاجم روسیه و خطرات امنیتی در دیگر مناطق جهان، در کنار هم باشند.

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا که روز دوشنبه اول تیر سفر یک هفته‌ای خود را به اروپا آغاز کرده است، گفت که آمریکا و متحدانش اجازه نخواهند داد روسیه جهان را به دوران جنگ سرد باز گرداند.

آقای کارتر تاکید کرد: «ما خواهان جنگ سرد با روسیه نیستیم، چه برسد به درگیری نظامی. ما نمی‌خواهیم از روسیه دشمن بسازیم. اما، اشتباه نشود، ما از متحدانمان، از نظم بین‌المللی با قاعده و آینده مثبتی که برایمان خواهد داشت، دفاع خواهیم کرد. ما در مقابل اقدامات روسیه و تلاشش برای استقرار مجدد حوزه نفوذی که در دوران اتحاد جماهیر شوروی سابق داشت، می‌ایستیم.»

اشتون کارتر: اجازه نخواهیم داد روسیه جهان را به دوره جنگ سرد بازگرداند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:34 0:00

دخالت مسکو در اوکراین، کشورهای ناتو را در اروپای شرقی در مقابل روسیه قرار داده است و به مجموعه ای از اقدامات متقابل از جمله، تشدید مانورهای نظامی و تشکیل نیروی واکنش سریع ناتو منجر شده است. آقای کارتر گفت، درها برای بهبود روابط با روسیه باز است اما این به عهده مسکو است که در این باره تصمیم بگیرد.

با این حال، وزیر دفاع آمریکا گفت که بخشی از محاسبات مربوط به روسیه، بر این اساس است که ناتو در حالی که با مداخله مسکو در اوکراین برخورد می‌کند، نقش مهمی را که در مذاکرات هسته‌ای با ایران و در جنگ با داعش دارد نیز به رسمیت می‌شناسد. به گفته کارشناسان پیام کلی آقای کارتر در این سفر این است که آمریکا و ناتو باید در مقابل روسیه، برخورد قاطع اما متعادل داشته باشند. آغاز سفر اروپایی آقای کارتر با توقف در آلمان نیز نشان دهنده تلاش دو کشور در همکاری و بهبود روابط نظامی به رغم برخی اختلاف نظر ها تلقی می شود.

در همین حال ، وزرای خارجه ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا، روز دوشنبه ۲۲ ژوئن(اول تیر) توافق کردند که تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه برای شش ماه دیگر ادامه یابد. تحریم‌های اقتصادی اتحادیه اروپا‌، شامل بخش‌های انرژی، مالی و دفاعی روسیه از ماه ژوئیه سال ۲۰۱۴، حدود چهار ماه پس از ضمیمه کردن شبه جزیره کریمه به روسیه توسط مسکو، به اجرا گذشته شد و با تصمیم روز دوشنبه، تا ۳۱ ژانویه سال ۲۰۱۶ ادامه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG