لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۸

دبیر کل ناتو: به مسابقه تسلیحاتی با روسیه کشانده نخواهیم شد


دبیر کل ناتو: به مسابقه تسلیحاتی با روسیه کشانده نخواهیم شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:09 0:00

دبیرکل سازمان آتلانتیک شمالی، ناتو، گفت که ناتو به یک مسابقه تسلیحاتی با روسیه کشانده نخواهد شد.

ینس استولتنبرگ، روز چهارشنبه ۲۴ ژوئن پیش از دیدار با وزرای دفاع کشورهی عضو ناتو در بروکسل گفت که افزایش حضور نظامی و تمرین‌های بیشتر نظامی ناتو در واکنش به اقدامات روسیه در اوکراین است.

دبیرکل ناتو در ادامه تاکید کرد: «ما به یک مسابقه تسلیحاتی کشانده نخواهیم شد. ولی باید امنیت کشورهایمان را حفظ کنیم. ما همچنین از نزدیک با متحدان برای کمک به ثبات همسایگان همکاری خواهیم کرد.»

آقای استولتنبرگ این مطالب را یک روز پس از آن بیان کرد که اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا با اعلام استقرار ۲۵۰ تانک همراه با سلاحهای سنگین و تجهیزات نظامی دیگر در ۷ کشور اروپایی از جمله موشکهای بالستیک، نسبت به تهدیدها از سوی روسیه و گروههای تروریستی به متحدان ناتو اطمینان خاطر داد.

دبیرکل ناتو در این باره گفت: «ما از تصمیم آمریکا چه در مورد استقرار تجهیزات نظامی و چه فراهم آوردن توانایی‌های مهم از جمله امکانات سوختگیری هوایی، نیروهای عملیاتی ویژه، هواپیماهای استراتژیکی استقبال می‌کنیم. اینها در مقابل آنچه ما از سوی روسیه برای مدت طولانی شاهد بوده‌ایم یک رشته امکانات احتیاطی و ضروری است.»

تصمیم آمریکا مبنی بر آرایش تجهیزات سنگین نظامی در کشورهای نزدیکتر به مرزهای روسیه، روند اعزام و چرخش نیروهای آمریکا را در اروپا در پی‌انضمام کریمه از سوی روسیه در سال گذشته، سرعت می‌بخشد.

آلمان جزو کشورهایی است که آماده دریافت سخت افزارهای نظامی آمریکا می‌شود، ولی اورسولا ون در له ین، وزیر دفاع آن کشور این موضوع را که افزایش حضور نظامی منجر به بازگشت به تنش‌های جنگ سرد می‌شود رد کرد و افزود که جهان امروز از لحاظ اقتصادی پیوستگی دارد و بازگشت به جنگ سرد ممکن نیست.

وزرای دفاع همچنین در مورد تعهدات بریتانیا برای ادای سهم خود در مورد هزینه‌های نظامی به عنوان عضو ناتو مذاکره خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG