لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۹

نشست بررسی صلاحیت وزارت پمپئو در کمیته سنا برگزار شد؛ گام بعدی چیست؟


مایک پمپئو در نشست کمیته روابط خارجی سنا برای بررسی صلاحیت او برای تصدی مقام وزارت خارجه
مایک پمپئو در نشست کمیته روابط خارجی سنا برای بررسی صلاحیت او برای تصدی مقام وزارت خارجه

نشست بررسی صلاحیت مایک پمپئو گزینه پیشنهادی پرزیدنت ترامپ برای وزارت خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه ۱۲ آوریل ۲۰۱۸ در کمیته روابط خارجی سنا برگزار شد و اعضای کمیته، از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه، پرسش‌هایی را در حوزه‌های مختلف سیاست خارجی مطرح کردند.

مایک پمپئو ۵۴ ساله، که ریاست آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) را بر عهده دارد و تقریبا هر روز برای ارائه گزارش‌های اطلاعاتی به کاخ سفید می‌رود، چهره‌‌ای شناخته شده برای دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده است. پرزیدنت ترامپ او را به جای رکس تیلرسون برای وزارت خارجه معرفی کرده است.

از صبح روز پنجشنبه، پیش از برگزاری نشست کمیته روابط خارجی و همینطور در جریان برگزاری آن – که نزدیک به پنج ساعت به درازا کشید – و همچنین ساعاتی پس از آن، اظهار نظرهای مختلفی از سوی نمایندگان سنا و برخی مقام‌های دولت آمریکا در سطح رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مطرح شد.

اهمیت تایید صلاحیت آقای پمپئو در سنا برای دولت پرزیدنت ترامپ، در حدی است که نیکی هیلی نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد – که بر خلاف رکس تیلرسون، نگاهش به مسائل مربوط به سیاست خارجی به دونالد ترامپ نزدیک‌تر است – به نشانه حمایت از او در نشست امروز حضور یافت.

پرزیدنت ترامپ پیش از نشست در توئیتی برای پمپئو آرزوی موفقیت کرد و گفت: «او یک وزیر خارجه عالی خواهد بود!»

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه نیز در توئیتر نوشت، «وظایف شغلی (تعریف شده برای) وزیر خارجه، خدمت به رئیس جمهوری آمریکا به عنوان مشاور ارشد سیاست خارجی است.»

وی در ادامه نوشت، اولین وظیفه وزیر خارجه ارائه دیدگاه‌های رئیس جمهوری است. برخی از این جمله چنین برداشت کرده‌اند که احتمالا اشاره‌ای غیرمستقیم به نظرات متفاوت تیلرسون با پرزیدنت ترامپ، در برخی مسائل عمده در حوزه سیاست خارجی است، که در نهایت منجر به پایان وزارت او شد.

باب کورکر رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا نیز در پیامی در توئیتر نوشت، «تاریخ سیاست خارجی آمریکا پر است از وزیران خارجه‌ای که در مقاطع بحرانی و دشوار، جهان را به جای بهتری تبدیل کرده‌اند. امید من این است که مایک پمپئو نیز، در صورت کسب رأی اعتماد، چنین کند.»

باب منندز عضو ارشد این کمیته از حزب دموکرات در توئیتی که به نظر می‌رسد در انتقاد از بخشی از اظهارات امروز پمپئو است نوشت، «مایک پمپئو ناگهان اعتقاد پیدا کرده که شکنجه هرگز مجاز نبوده است؟ پمپئو می‌خواهد وزیر خارجه شود؟ کسی که امروز این را گفت؟ یا کسی که در هر مقطعی از پرزیدنت ترامپ حمایت کرده؟ ما به تضمین‌هایی نیاز داریم که او در برابر بدترین تمایلات ناگهانی پرزیدنت بایستد.»

حساب رسمی اعضای دموکرات سنا پیشتر در توئیتر نوشت «شما قضاوت کنید-آیا پمپئو (در بیان عقایدش استوار و) ثابت قدم است؟ به یاد نمی‌آورد، یا هر آنچه که غیرمقتضی و بیجاست را به خاطر ندارد؟» این توئیت احتمالا به تفاوت اظهارنظرهای آقای پمپئو در گذشته و در نشست امروز، درباره اعمال برخی روش‌های سختگیرانه دستگاه اطلاعاتی آمریکا برای بازجویی از مظنونان تروریسم اشاره دارد.

محدودیت زمانی برای رأی‌گیری در کمیته روابط خارجی سنا بر سر صلاحیت وزرای پیشنهادی وجود ندارد و تاریخ مشخصی هم برای رأی‌گیری در مورد آقای پمپئو اعلام نشده است. با این حال انتظار می‌رود ظرف چند هفته آینده این روند به پایان برسد. وزیران، سفیران، و دیگر مقام‌های ارشد دولتی ایالات متحده باید به تایید نمایندگان سنا برسند.

کمیته روابط خارجی سنا ۱۱ عضو جمهوریخواه و ۱۰ عضو دموکرات دارد و پمپئو برای آن که نظر مساعد این کمیته را پیش از معرفی به صحن سنا برای رأی‌گیری نهایی کسب کند، باید حمایت دست کم یک دموکرات را با خود داشته باشد؛ چرا که رند پال عضو جمهوریخواه کمیته قبلا گفته از او حمایت نمی‌کند.

پس از تصمیم گیری اعضای کمیته روابط خارجی برای معرفی مایک پمپئو به صحن سنا، تمامی سناتورها در رأی گیری نهایی برای تایید صلاحیت او شرکت خواهند داشت. از مجموع ۱۰۰ نماینده سنا، ۵۱ نفر جمهوریخواه، ۴۷ نفر دموکرات، و دو سناتور هم مستقل هستند.

ریاست مایک پمپئو بر آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) اوایل بهمن ۱۳۹۵ با ۶۶ رأی موافق سناتورها در برابر ۳۲ رأی مخالف، تایید شد. این در حالی بود که ۱۴ سناتور دموکرات، همراه با نمایندگان جمهوریخواه، به او رأی مثبت دادند؛ اما این بار به نظر می‌رسد تایید صلاحیت آقای پمپئو چندان راحت نباشد.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG