لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۷

دیدگاه| پنج نکته ای که در جلسه رسیدگی پمپئو باید مورد توجه قرار داد


گزارشی از ربکا کیل و کیتی بو ویلیامز در وبسایت روزنامه هیل

مایک پمپئو، وزیر خارجه منتخب رئیس جمهوری آمریکا، در کسب رای اعتماد از سنا با چالش هایی روبرو خواهد بود. او سال گذشته با ۶۶ رای موافق در برابر ۳۲ رای مخالف موفق به کسب رای اعتماد از سنا برای مدیریت سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا شده بود. ۱۴ دموکرات از جمله حامیان او بودند. اما بعضی از دموکرات هایی که پیشتر به او رای دادند می گویند دیگر چنین نخواهند کرد.

یکی از جمهوریخواهان کمیته روابط خارجی سنا هم پیشاپیش مخالفت خود را با انتصاب پمپئو به مقام وزیر خارجه اعلام کرده است. در این صورت، اگر هیچ دموکراتی در کمیته روابط خارجی به پمپئو رای ندهد ممکن است او در سطح این کمیته که متشکل از یازده جمهوریخواه و ده دموکرات است با بن بست روبرو شود و رای گیری به صحن سنا ارجاع داده شود.

سوالات قانونگذاران آمریکایی در جلسه کمیته روابط خارجی مجلس سنای ایالات متحده از مایک پمپئو وزیر خارجه منتخب پرزیدنت ترامپ بر این محورها دور می زد:

موضع پمپئو بر سر روسیه چیست؟

او به پرونده کره شمالی چگونه رسیدگی خواهد کرد؟

آیا از تغییر توافق هسته ای ایران حمایت می کند؟

درباره شکنجه چه موضعی خواهد داد؟

آیا به گزارش های حاکی از پایین بودن روحیه کارکنان وزارت خارجه توجه خواهد کرد؟

روشن نیست که آیا مایک پمپئو به بازسازی ساختار وزارت خارجه آمریکا که رکس تیلرسون شروع کرده بود، ادامه خواهد داد یا نه. بعضی در وزارت خارجه آمریکا به پمپئو با این امید نگاه می کنند که رابطه نزدیک اش با رئیس جمهوری آمریکا دستگاه دیپلماسی آمریکا را به ایفای نقش موثرترش بازگرداند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG