لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۶

پرزیدنت ترامپ: یکی از اختلافات من با تیلرسون درباره توافق هسته‌ای ایران بود


رئیس جمهوری ایالات متحده در نخستین واکنش به برکناری رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا گفت با او درباره مسائل متفاوتی اختلاف نظر داشتم که یکی از آنها توافق هسته‌ای ایران بود.

پرزیدنت ترامپ صبح سه شنبه ۲۲ اسفند به وقت واشنگتن پیش از ترک واشنگتن گفت با تیلرسون درباره مسائلی چون توافق هسته‌ای ایران، توافق تغییرات اقلیمی پاریس و چند چیز دیگر اختلاف نظر داشته است.

وی افزود: من خواستار لغو یا اصلاح توافق هسته ای ایران بودم اما تیلرسون معتقد به حفظ آن بود.

صبح سه شنبه رئیس جمهوری آمریکا در توئیتر خود خبر داد که مایک پمپئو رئیس سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده موسوم به سیا را به عنوان وزیر خارجه جایگزین رکس تیلرسون معرفی می کند.

آقای ترامپ در توئیتر خود نوشت: «مایک پمپئو رئیس سازمان سیا وزیر خارجه جدید ما می شود. او کار خارق العاده ای خواهد کرد. از رکس تیلرسون برای خدماتش ممنون هستم. جینا هاسپل به عنوان نخستین زن، رئیس سازمان سیا خواهد شد. تبریک به همه»

واکنش در کنگره

پل رایان رئیس مجلس نمایندگان می گوید روز سه شنبه تلفنی از تصمیم پرزیدنت ترامپ مطلع شده است.

از سوی دیگر، اد رویس رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان در واکنش به برکناری رکس تیلرسون و تعیین مایک پمپئو رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا به سمت وزیر خارجه آمریکا در یک بیانیه از خدمات و عزم و انرژی آقای تیلرسون به عنوان یک مغز متفکر تجاری و یک انسان خوب ستایش کرد و گفت در سایه تلاشهای او ما یک دوره جدید را برای مقابله با طیف وسیعی از تهدیدات ایران و اعمال حداکثر فشار بر کیم جونگ اون برنامه ریزی کرده ایم.

آقای رویس تاکید کرد که در انتظار همکاری با وزیر خارجه آینده آمریکا در مورد بسیاری از چالشهای پیش روی کشور است.

سناتورجمهوریخواه تام کاتن نیز در بیانیه ای تصمیم پرزیدنت ترامپ را در این ارتباط ستود و انتخاب مایک پمپئو به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا و جینا هاسپل بعنوان مدیر سی آی ای را شایسته توصیف کرد و گفت در انتظار حمایت از آنها در طول روند تایید صلاحیت و کار با آنها در آینده است.

تغییراتی که پیشتر مطرح شده بود

رکس تیلرسون رئیس شرکت اگزان موبیل از دی ماه سال گذشته به عنوان وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ منصوب شده بود.

از مدتها پیش رسانه های آمریکایی درباره اختلاف نظر پرزیدنت ترامپ و رکس تیلرسون خبر داده بودند. یکی از موارد اختلاف تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای بود.

آقای ترامپ دوبار پایبندی ایران را تایید کرد و دفعه سوم گفت که حاضر به تایید پایبندی تعهد ایران نیست و از کنگره خواست که در مورد آن بازنگری کند. آقای تیلرسون از سوی رسانه های آمریکایی به عنوان موافق با تایید پایبندی ایران معرفی شده بود. با اینحال رکس تیلرسون از تصمیمات رئیس جمهوری حمایت کرده بود.

آذرماه گذشته برخی رسانه ها از برکناری احتمالی تیلرسون و جایگزینی او با پمپئو خبر داده بودند. نیویورک تایمز گزارش داده بود کاخ سفید برای جایگزینی تیلرسون با مایک پامپئو، رییس سی آی ای، آماده می شود. همان زمان این خبر تکذیب شده بود.

مایک پمپئو، ۵۴ ساله عضو سابق مجلس نمایندگان آمریکا بود که توسط پرزیدنت ترامپ سال گذشته به ریاست سازمان اطلاعات مرکزی موسوم به سی آی ای رسید.

«جینا هاسپل» پیشتر از سوی رئیس جمهور آمریکا به سمت معاون سازمان سیا منصوب شده بود.

پمپئو و خانم هاسپل برای کسب سمت های معرفی شده از سوی رئیس جمهوری، به رای سنای آمریکا نیاز دارند. به نظر می رسد با رای اکثریت نسبی که جمهوریخواهان دارند، این دو کار سختی برای احراز سمت های وزارت خارجه و ریاست سازمان سی آی ای نداشته باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG