لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۹

جان بولتون: مایک پمپئو گزینه ای عالی برای رهبری وزارت خارجه است


رکس تیلرسون، وزیر خارجه برکنار شده آمریکا اعلام کرد که آخرین روز کاری او، یازدهم فروردین ماه خواهد بود. پرزیدنت دونالد ترامپ، مایک پمپئو، رئیس کنونی سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، موسوم به سی.آی.ای را به عنوان جانشین او معرفی کرده است.

گابریله برباتی خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا، نظر جان بولتون معاون پیشین وزارت خارجه آمریکا را در مورد تاثیر این تغییر بر موضع آمریکا در قبال ایران جویا شده است.

جان بولتون، معاون پیشین وزارت خارجه آمریکا، روز سه شنبه گفت اگر مایک پمپئو بتواند از مجلس سنا رای اعتماد به عنوان وزیر خارجه آمریکا دریافت کند، گزینه عالی برای این سمت است زیرا که بهترین مشاوره در مورد سیاست خارجه را به پرزیدنت ترامپ ارائه خواهد کرد.

آقای بولتون دیدگاه خود را درباره تصمیم پرزیدنت ترامپ برای جایگزینی رکس تیلرسون با آقای پمپئو، در فستیوال جنوب از جنوب غربی که در شهر آستین در حال برگزاری است بیان کرد. او همچنین درباره بکارگیری فن آوری برای دسترسی به خواسته های حقوق بشری اشاره کرد، بویژه در مورد ایران.

آقای بولتون می گوید: «اعترضات اخیر مردمی در ایران، در صدها شهر به صورت خودجوش، بدون هماهنگی و برنامه ریزی صورت گرفت... صدا و سیما دولتی ایران توانست به صورت موثر از برقراری ارتباط مردم با یکدیگر جلوگیری کند. بنابراین ابزاری که اجازه برقراری ارتباط را می دهد، می تواند به عنوان وسیله سرکوب مورد استفاده قرار گیرد.»

آقای بولتون، که از تحلیلگران اندیشکده آمریکن اینترپرایز در واشنگتن است، می گوید که فناوری اطلاعات در کشورهای غیر دموکراتیک مانند شمشیر دولبه است. مساله ای که دیگر مدعوین در پنل با آن هم رای هستند. آنها معتقدند که شبکه های اجتماعی و تلفن های همراه پتانسیل ایجاد تغییرات را دارند.

جان بولتون گفت: در مقیاس کلان، می توانید تظاهرات براه بیندازید، می توانید مردم را به روش تاثیرگذار سازماندهی کنید. من معتقدم که اطلاعات کالای گرانبهایی است که می توان آن را استحصال کرد و به مشارکت گذارد. اما همزمان اطلاعات می تواند ابزاری برای سرکوب باشد.

مایکل یانگ، رئیس «دانشگاه تگزاس ای اند ام»، معتقد است ایران می تواند مصداق این مساله باشد، کشوری که برپایه آمار ارائه شده توسط وبسایت ایرانی «تکرسا» در زمان اعتراضات دیماه امسال تعداد تلفن های همراه هوشمندش از دو میلیون عدد در مقایسه با چهار سال پیش به بیش از ۴۸ میلیون رسیده بود.

گابریله برباتی - صدای آمریکا آستین تگزاس

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG