لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۲

سنا متمم مشروط کردن لغو تحریم‌ ایران به عدم حمایت از تروریسم را رد کرد


نمایی از ساختمان کنگره آمریکا در شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده
نمایی از ساختمان کنگره آمریکا در شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده

نمایندگان سنای آمریکا در جلسه عصر چهارشنبه و در دومین روز از بحث و گفتگو درباره طرح بررسی توافق اتمی با ایران، پیشنهاد مشروط کردن لغو تحریم‌ها در صورت رسیدن به توافق نهایی، به تضمین دولت مبنی بر عدم حمایت تهران از تروریسم را رد کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پیشنهاد الحاق این متمم به طرح مصوب کمیته روابط خارجی، از سوی سناتور جمهوریخواه جان باراسو ارائه شد و پس از بررسی، با ۵۴ رای مخالف در برابر ۴۵ رای موافق، به تصویب نرسید.

تعدادی از سناتورهای جمهوریخواه نیز در رد این متمم پیشنهادی، به دموکرات‌ها پیوستند و به آن رای منفی دادند.

سنا پیشنهاد مشروط کردن لغو تحریم‌های ایران پس از توافق اتمی را رد کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:38 0:00

نمایندگان سنا از روز سه‌شنبه کار بررسی مصوبه کمیته روابط خارجی موسوم به طرح بررسی توافق هسته‌ای با ایران را از روز سه‌شنبه در دستور کار خود قرار داده‌اند، و در روز اول و در نخستین گام، پیشنهاد تبدیل تعریف توافق به «پیمان بین‌المللی» را رد کردند.

طبق قانون، پیمان‌های بین‌المللی دولت ایالات برای رسمی شدن باید به تایید دو سوم نمایندگان این مجلس ۱۰۰ نفره برسد.

اعضای کمیته روابط خارجی سنا، روز ۲۵ فروردین ماه به طرحی رای مثبت دادند كه در صورت تصويب نهایی، امکان اعمال نظر کنگره بر توافق هسته‌ای با ایران را فراهم، و لغو تحریم‌های اتمی علیه ایران که توسط کنگره تصویب شده است را، مشروط به تاييد نمایندگان می‌کند.

کاخ سفید ابتدا با این طرح مخالف بود، اما پس از اعمال اصلاحاتی بر روی نسخه اولیه، به آن رضایت داد و اعلام کرد باراک اوباما احتمالا آن را خواهد پذیرفت. این طرح از رئیس جمهوری می‌خواهد در صورت رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران، متن آن را حداکثر ظرف ۵ روز برای بررسی به کنگره ارسال کند.

سناتور جمهوریخواه باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا، و نیز سناتور ارشد دموکرات بن کاردن، با متمم‌های پیشنهادی جدیدی که طرح مصوب کمیته را سخت‌تر می‌کنند، مخالف هستند و می‌گویند چنین متمم‌های «مسمومی» شانس همراهی نمایندگان هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات برای تصویب طرح اصلی را کاهش خواهد داد و در نتیجه احتمال وتوی آن توسط رئیس جمهوری را بالا خواهد برد.

XS
SM
MD
LG