لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۴

جان کری: مذاکرات اتمی از ابتدا برای مجاب کردن ایران به انجام تعهداتش بود


سخنرانی جان کری در کنفرانس بازنگری ان.پی.تی در نیویورک
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:22:07 0:00

وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه در نشست افتتاحیه کنفرانس بازنگری پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (ان.پی.تی) در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، با اشاره به اهمیت اجرای این پیمان توسط همه کشورهای عضو، گفت تمرکز مذاکرات اتمی با ایران از ابتدا بر اجرای کامل این پیمان بوده است.

جان کری با اشاره به گفتگوهای جاری اتمی قدرت‌های جهانی با ایران، گفت پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای از همان روز اول گفتگو با ایران، در مرکز این مذاکرات قرار داشته و تمام تمرکز ما بر این بوده که ایران را، که خود از امضاکنندگان ان.پی.تی است، مجاب به انجام تعهدات خود در این پیمان کنیم.

وی با تاکید بر این که یکی از خطیرترین کارهایی که در راستای عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای می‌توان انجام داد، آن است که آژانس بین المللی انرژی اتمی بتواند بازرسی‌ها و راستی‌آزمایی‌های خود را بطور دقیق و کامل انجام دهد، گفت توافق احتمالی با ایران نیز متکی بر کلمات نخواهد بود، بلکه متکی بر راستی‌آزمایی خواهد بود.

وزیر خارجه ایالات متحده افزود «در واقع، ما از هر زمان دیگری به یک توافق خوب و جامع که به دنبال آن بودیم، نزدیک‌تر هستیم و اگر بتوانیم به آن دست یابیم، کل جهان امن‌تر خواهد بود.»

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، با از سرگیری مذاکرات اتمی پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی در تابستان ۱۳۹۲، موفق شدند در سوم آذر ماه همان سال به یک توافق موقت در شهر ژنو سوئیس دست یابند که قرار بود ظرف یک سال به توافقی جامع منتهی شود.

درپی باقی ماندن اختلافات بر سر موارد عمده‌ای مانند غنی‌سازی اورانیوم و همچنین نحوه لغو تحریم‌ها، این مهلت تمدید شد و در نهایت، دو طرف در اواسط فروردین امسال به یک تفاهم سیاسی درباره اجزای اساسی توافق جامع هسته‌ای دست یافتند که جزئیات آن باید تا پایان ماه ژوئن (نهم تیر ماه) ثبت شده و به امضا برسد.

توافق جامعی که در صورت نهایی شدن، نگرانی‌های جامعه بین المللی از ماهیت فعالیت‌های اتمی ایران را برطرف خواهد کرد و در مقابل، بخشی از تحریم‌ها که به دلیل همین فعالیت‌ها علیه ایران اعمال شده است لغو خواهند شد.

جان کری در ادامه سخنرانی امروز خود، افزود اگر معیارهای توافق احتمالی با ایران کاملا رعایت شوند، تمام مسیرهای ممکن پیش روی آن کشور برای ساختن سلاح هسته‌ای مسدود خواهند شد و این اطمینان خاطر را به جامعه بین المللی خواهد داد که برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز خواهد ماند.

دور جدید مذاکرات ایران و آمریکا در چارچوب گروه ۱+۵ با هدف نگارش متن توافق جامع هفته گذشته در سطح معاونان وزیران خارجه در شهر وین اتریش آغاز شد و وزیر خارجه آمریکا در حاشیه نشست امروز با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود دیدار و درباره روند این مذاکرات گفتگو کرد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز از سخنرانان امروز نشست بود و آقای کری پس ایراد سخنرانی، برای دیدار با او و گفتگو درباره ادامه مذاکرات جاری با هدف نگارش متن توافق جامع و نهایی اتمی، به محل اقامت سفیر ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک رفت.

وزیر خارجه ایالات متحده که کشورش یکی از بزرگترین زرادخانه‌های هسته‌ای جهان را در اختیار دارد، در ادامه به تعهد دولت آمریکا بر جهان عاری از سلاح هسته‌ای اشاره کرد و گفت اکثر کشورهای جهان هم‌نظر هستند که تمامی سلاح‌های هسته‌ای روزی باید روزی از بین بروند.

نشست بازنگری پیمان ان.پی.تی هر پنج سال یک بار برگزار می شود و ۱۸۹ کشور امضاکننده آن، چگونگی اجرای این پیمان را در طول پنج سال گذشته بررسی می کنند.

XS
SM
MD
LG