لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۴

سنای آمریکا پیشنهاد تبدیل توافق با ایران به «پیمان بین‌المللی» را رد کرد


سنای آمریکا پیشنهاد تبدیل توافق با ایران به «پیمان بین‌المللی» را رد کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:38 0:00

مجلس سنای آمریکا در نخستین گام از روند بحث و گفتگو بر سر طرح لزوم بررسی هر توافق هسته‌ای با ایران در کنگره، پیشنهاد برخی جمهوریخواهان را برای تعریف توافق به عنوان یک «پیمان بین‌المللی»، که برای رسمی شدن باید به تایید دو سوم نمایندگان این مجلس ۱۰۰ نفره برسد، رد کرد.

این متمم توسط سناتور جمهوریخواه ران جانسون، برای پیوست به طرح تصویب شده در کمیته روابط خارجی سنا، در جلسه عصر سه شنبه پیشنهاد شد که در نهایت با ۵۷ رای مخالف در مقابل ۳۹ رای موافق تصویب نشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حمایت ۳۹ سناتور از این متمم پیشنهادی، نشان از آن دارد که در جلسات بعدی سنا برای بررسی و رای‌گیری در مورد طرح مصوب کمیته روابط خارجی در روزهای پیش رو، شاهد بحث و جدل‌های فشرده و سنگینی خواهیم بود.

با وجود آن که متمم جدید پیشنهادی با مخالفت باب کورکر – رئیس کمیته روابط خارجی سنا و طراح اصلی طرح مصوب آن کمیته – روبرو شد، اما سناتور میچ مک‌کانول رهبر اکثریت سنا و دیگر سناتورهای ارشد جمهوریخواه از جمله حامیان آن در جلسه روز گذشته بودند.

سناتور کورکر از حزب جمهوریخواه، به همراه سناتور بن کاردن عضو ارشد کمیته روابط خارجی از حزب دموکرات، در مخالفت با اینگونه متمم‌های پیشنهادی به منظور سفت و سخت کردن طرح اولیه، آنها را «قرص‌ سمی» خواندند و تلاش کردند تا از الحاق آن به طرح جلوگیری کنند.

استدلال آنها این است که پذیرش چنین متمم‌هایی، شانس همراهی نمایندگان هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات برای تصویب طرح اصلی را کاهش خواهد داد و در نتیجه احتمال وتوی آن توسط باراک اوباما رئیس جمهوری دموکرات ایالات متحده را بالا خواهد برد.

سناتور هری رید نیز در جلسه روز سه شنبه، با بیان این که طرح مورد بحث، در صحن سنا نیز باید مانند کمیته روابط خارجی به صورت دوحزبی و قاطع تصویب شود، گفت «برخی از همکاران جمهوریخواه که می‌خواهند نامزد حزب خود در انتخابات ریاست جمهوری آینده شوند، بطور علنی تغییرات مدنظر خودشان را در متن طرح اعلام کرده‌اند.»

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان روز سیزدهم فروردین ماه سال جاری در شهر لوزان سوئیس، به تفاهمی سیاسی درباره اجزای اساسی یک توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران رسیدند که تا پایان ماه ژوئن (نهم تیر ماه) باید جزئیات آن ثبت شود و به امضا برسد.

اعضای کمیته روابط خارجی سنا، روز ۲۵ فروردین ماه به طرحی رأی مثبت دادند كه در صورت تصويب نهایی، امکان اعمال نظر نمایندگان کنگره بر توافق هسته‌ای با ایران را فراهم، و لغو تحریم‌های اتمی علیه ایران که توسط کنگره تصویب شده است را مشروط به تاييد نمایندگان می‌کند.

کاخ سفید ابتدا با این طرح مخالف بود، اما پس از اعمال اصلاحاتی بر روی نسخه اولیه، به آن رضایت داد و اعلام کرد آقای اوباما احتمالا آن را خواهد پذیرفت. این طرح از رئیس جمهوری می‌خواهد در صورت رسیدن به توافق اتمی با ایران، متن آن را حداکثر ظرف ۵ روز برای بررسی به کنگره ارسال کند.

طرح اصلاح شده مصوب کمیته روابط خارجی، همچنین جلوی هرگونه کاهش یا تعلیق تحریم‌های کنگره علیه ایران را به مدت ۳۰ روز پس از امضای توافق و ارجاع آن به کنگره مسدود می‌کند، و طی این مدت سنا می‌تواند توافق را رد کند؛ که در آن صورت، احتمالا با وتوی رئیس جمهوری روبرو خواهد شد.

XS
SM
MD
LG