لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۹

طرح مارک روبیو و دو سناتور دیگر برای تحریم غیر هسته ای ایران


این دومین طرحی است که مارکو روبیو علیه ایران در ماههای اخیر ارایه می دهد.
این دومین طرحی است که مارکو روبیو علیه ایران در ماههای اخیر ارایه می دهد.

سه سناتور جمهوریخواه سنای آمریکا طرح جدیدی را ارایه کرده اند که براساس آن خواستار تشدید تحریم های جمهوری اسلامی ایران بخاطر برخی فعالیت های غیر هسته ای ایران از جمله «بی توجهی حقوق بشر»،‌ «حمایت از تروریسم بین المللی» و «اصرار برنامه موشک بالستیک» شده اند.

طرح قانون «تحریم‌های غیر هسته‌ای ایران» که نسخه ای از آن روی وب سایت مارک روبیو سناتور ایالت فلوریدا قرار گرفته با امضای او، جان کورنین سناتور تگزاس و تاد یانگ سناتور ایندیانا ارایه شده است.

آقای روبیو در یک بیانیه مطبوعاتی ضمن انتقاد شدید از سیاست های باراک اوباما در قبال ایران، یادآور شد:‌ بعد از سال ها امتیازات یکطرفه و انعطاف پذیری توسط دولت قبلی، اکنون زمان آن است که ایالات متحده بر جمهوری اسلامی ایران برای فعالیت های تهدیدآمیز برنامه موشکهای بالستیک و نقض فاحش حقوق بشر فشار بیاورد.

وی افزود من به دولت جدید آمریکا برای پاسخگو کردن ایران در قبال تهدیدهای هسته ای و غیر هسته ای خوشبین هستم.

همچنین آقای یانگ دیگر سناتور امضا کننده این طرح گفته،‌ بخاطر حمایت از تروریسم،‌ ایران همچنان یک تهدید باقی می ماند.

آقای کورنین در بخش دیگری از این بیانیه از ترامپ خواسته با حمایت از این طرح شفاف بگوید که آمریکا با نقض حقوق بشر، فعالیت های تروریستی در جهان و استفاده از موشک های بالستیک از سوی ایران مخالف است.

این طرح برای تبدیل به قانون نیاز به اکثریت نسبی سنا را دارد که در حال حاضر جمهوریخواهان در آن اکثریت لازم را دارند. پیشتر آقای روبیو طرح مشابهی ارایه کرده بود که در آن زمان کاخ سفید اعلام کرد که این طرح را وتو می کند.

با اینحال به نظر می رسد دولت جدید آمریکا با چنین طرحی مثل دولت اوباما مخالفت نکند.

پیش از این بارها دونالد ترامپ در زمان کارزار انتخاباتی خود از توافق هسته ای ایران و رفتار های حکومت ایران انتقاد کرده بود.

ارایه طرح جدید توسط سه سناتور جمهوریخواه در حالی است که در یکسال گذشته با توافق هسته ای بین ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک و از جمله آمریکا، ایران فعالیت هسته ای مشکوک خود را کنار گذاشته و در مقابل تحریم های بین المللی هسته ای جمهوری اسلامی برداشته شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG