لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۸

باراک اوباما «وضعیت اضطراری ملی» علیه ایران را بار دیگر تمدید کرد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

کمتر از یک هفته تا پایان خدمت در مقام ریاست جمهوری ایالات متحده، باراک اوباما قانون «وضعیت اضطراری ملی» در برابر ایران و چند کشور دیگر را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

به گزارش رسانه‌های آمریکا، آقای اوباما این فرمان را که بیل کلینتون رئیس جمهوری اسبق ایالات متحده در سال ۱۹۹۵ میلادی صادر کرد، عصر جمعه تمدید و آن را به اطلاع کنگره رساند.

به نوشته روزنامه یو اس ای تودی، رئیس جمهوری آمریکا علاوه بر ایران، دستور تمدید این قانون را در قبال پنج کشور دیگر – کوبا، لیبی، زیمبابوه، ونزوئلا و روسیه –صادر کرده است.

همزمان، باراک اوباما فرمان اجرایی تحریم دارایی‌های حزب الله لبنان، گروه شبه نظامی شیعه مورد حمایت ایران، و همچنین ۱۲ گروه تروریستی دیگر در منطقه خاور میانه را تمدید کرد.

رؤسای جمهورهای ایالات متحده فرمان وضعیت ملی اضطراری را علیه کشور یا گروه‌هایی صادر می‌کنند که یک تهدید غیرمعمول یا فوق العاده علیه امنیت ملی آمریکا محسوب می‌شوند.

در حال حاضر ۳۱ فرمان وضعیت اضطراری ملی همچنان فعال هستند که قدیمی‌ترین آنها فرمان جیمی کارتر رئیس جمهوری اسبق آمریکا در قبال ایران است که پس از اشغال سفارت آمریکا در تهران و بحران گروگانگیری صادر شد.

باراک اوباما این فرمان را نیز در اواسط آبان ماه گذشته به مدت یک سال دیگر تمدید کرد.

اعتبار فرمان‌های اجرایی که در چارچوب قانون وضعیت اضطراری ملی علیه دیگر کشورها صادر می‌شوند، در صورت عدم تمدید آن توسط رئیس جمهوری وقت ساقط می‌شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG