لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۱

در کمیته سنا مطرح شد: روسیه تلاش بی‌سابقه‌ای برای نفوذ در سیاست آمریکا انجام داد


ریچارد بر رئیس کمیته اطلاعات سنای آمریکا (سمت راست) و مارک وارنر نایب رئیس کمیته در نشست روز پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶
ریچارد بر رئیس کمیته اطلاعات سنای آمریکا (سمت راست) و مارک وارنر نایب رئیس کمیته در نشست روز پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

بنا به اظهارات کارشناسانی که در کمیته اطلاعات سنای آمریکا شهادت داده‌اند، روسیه مبارزه بی‌سابقه و موفقی را برای نفوذ در گفتمان سیاسی آمریکا در طول انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری انجام داده است که مستقیما با انکار ولادیمیر پوتین در این زمینه مغایرت دارد.

دوتن از شهودی که در نشست روز پنجشنبه این کمیته حضور داشتند، آنچه را برخی از قانونگذاران هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات گفته‌اند تایید کردند. سناتور دموکرات مارک وارنر گفت «ولادیمیر پوتین عمدا دستور طرح ریزی دقیق یک کمپین را برای تضعیف انتخابات ما صادر کرد.»

محققان امور روسیه و کارشناسان امنیتی استفاده مسکو از حملات سایبری و یک کمپین دقیق را برای مغشوش کردن اذهان و قرار دادن رای دهندگان آمریکایی را در برابر یکدیگر تشریح کردند.

کلینتون واتز از موسسه پژوهش سیاست خارجی با بیان این که «روسیه امید دارد در یک جنگ سرد دوم از طریق قدرت سیاست پیروز شود،» گفت «هیچیک از ما جنگ نمی‌خواهیم، اما دید روسها این است که می‌توانند از این طریق، یعنی ترکیبی از تکنیک‌های آشکار و پنهان، به بسیاری از مقاصد خود دست یابند.»

ساعاتی پیش از این، ولادیمیر پوتین به این پرسش که آیا مسکو سعی کرده در انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا دخالت کند پاسخ منفی داد.

کارشناسان در کمیته سنا ضمن توصیف شواهد بسیار در مغایرت با انکار پوتین گفتند، ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ دروغ‌هایی را که روسیه علیه هیلاری کلینتون منتشر کرده و در یکی از آنها نیز پیش بینی شده بود مسکو ترامپ را هم هدف قرار خواهد داد، تکرار کردند.

به گفته روی گادسون دانشگاه جورج تاون «این صرفا بر مبنای آن چیزی است که می‌خواهند به آن برسند، به آنچه هدف‌های سیاست خارجی مسکو ایجاب می‌کند عمل می‌کنند. برای پیروزی به نوبه خود علیه پرزیدنت ترامپ هم اقدام می‌کنند.»

همزمان با شهادت‌ها، دموکرات‌ها حمله خود را متوجه پرزیدنت ترامپ کردند. سناتور دموکرات ران ویدن گفت «برای یک تحقیقات موفق باید پول را دنبال کرد؛ اطلاعات در مورد دارایی ترامپ، خانواده و همکارانش ممکن است به روسیه ختم شود.»

ریچارد بر رییس جمهوریخواه کمیته اطلاعات سنا در واکنش به این اظهارات، از اعضا خواست از سیاسی کردن جلسه پرهیز کنند و گفت «اگر ما این تحقیقات را سیاسی کنیم، تلاش‌ها احتمالا شکست می‌خورند.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مصرا هر گونه ارتباط با روسیه را در طول مبارزات انتخاباتی سال گذشته رد کرده و گزارش جامعه اطلاعاتی آمریکا را در مورد دخالت روسیه در انتخابات زیر سوال برده و رسانه‌ها را متهم کرده است به منظور مخدوش کردن نام او، تبلیغات به راه انداخته‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG