لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۳

رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان درباره شنود کمپین انتخاباتی: گزارش هایی که خواندم نگران کننده بود


تحقیق درباره دخالت روسیه در انتخابات که با ادعای پرزیدنت ترامپ دایر بر شنود تلفنی او توسط رئیس جمهوری قبلی مغشوش شده با اظهارات رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان که مکالمات دونالد ترامپ و دستیارانش در جریان تحقیق به طور تصادفی شنود شده وارد مرحله دیگری شد.

دوین نونز رئیس کمیته اطلاعات مجلس که شخصا پرزیدنت ترامپ را از محتوای برخی گزارش های امنیتی آگاه کرده به خبرنگاران گفت: «من به تازگی این مساله را تایید کردم که نهادهای اطلاعاتی در موارد متعددی به طور تصادفی از شهروندان آمریکا که در تیم انتقال آقای ترامپ بودند، اطلاعات جمع آوری کردند.»

آقای نونز، که ساعتی قبل شخصاً پرزیدنت ترامپ را از محتوای برخی گزارش های امنیتی آگاه کرد به خبرنگاران گفت: نام خود پرزیدنت و دیگران در تیم انتقالی وی آشکارا در گزارشهای امنیتی آمده و برخی از اینها بدون مجوز بوده است.»

او گفت: «محتوای گزارشاتی که خواندم نگران کننده بود، که پرزیدنت هم باید از آن نگران باشد.»

آقای نونز همچنین گفت که موردی از انجام شنود تلفنی مستقیم از آقای ترامپ دریافت نکرده است.

پرزیدنت ترامپ از این تحول راضی به نظر می رسد.

آقای ترامپ دو هفته پیش در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت که به دستور باراک اوباما از دفتر ستادش در برج ترامپ، یکماه مانده به انتخابات شنود تلفنی شده است.

امری که با جواب منفی قاطع جیمز کومی رئیس پلیس فدرال، اف.بی.آی در پاسخ به جلسه استماع کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان به ریاست آقای نونز، روبرو شد. آقای کومی سمت کنونی خود را در زمان پرزیدنت اوباما داشت و آقای ترامپ او را ابقا کرد.

آقای نونز مأخذ گزارش خود را ذکر نکرد اما اظهاراتش بلافاصله مورد انتقاد قرار گرفت و یک عضو ارشد کمیته اطلاعات آن را بشدت نگران کننده خواند.

آدم شیف دموکرات ارشد کمیته اطلاعات گفت: «اگر رئیس کمیته به جای مراجعه به همکارانش به رفتن به کاخ سفید ادامه دهد، هیچ راهی وجود نداردکه ما بتوانیم به تحقیقات خود ادامه دهیم و ما برای تحقیق نیاز به ایجاد یک کمیته مستقل داریم.»

سناتور جان مک کین جمهوریخواه نیز نگرانی خود را از روند این جریان ابراز داشته است.

قرار است تا جمعه اطلاعات بیشتری به کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان ارائه شود. جلسه بعدی این کمیته دوشنبه آینده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG