لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۱

کمیته اطلاعات سنای آمریکا جلسه تحقیق درباره نفوذ روسیه در کارزارهای انتخاباتی را برگزار می کند


کمیته اطلاعات مجلس سنا روز پنجشنبه ۳۰ مارس، اولین جلسه تحقیق موسوم به «سنجش نفوذ و اقدامات روسیه در کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا» را برگزار می کند.

رئیس و نائب رئیس این کمیته روز گذشته در نشست خبری وعده دادند که تحقیقات جامع و بی طرفانه ای شامل احتمال وجود تبانی بین ستاد تبلیغات آقای ترامپ و روسیه در کمپین انتخاباتی سال گذشته آمریکا را انجام دهند.

این تحقیقات به موازات تحقیقات مشابه کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان که رئیس آن با انتقادات شدیدی به خاطر آنچه طرفداری از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا عنوان شده، صورت می گیرد.

سناتورها ریچارد بُر جمهوریخواه و مارک وارنر دموکرات، یک روز پیش از آغاز جلسات تحقیقات کمیته اطلاعات مجلس سنا با حضور در برابر دوربینهای رسانه ها وعده دادند که جلسات خود را بدون لحاظ خط و ربط حزبی برگزار کنند.

سناتور وارنر دموکرات، پیکان حملات خود را به سوی روسیه نشانه گرفت و قول داد که تحقیقات را تا پایان ادامه خواهند داد.

سنجش احتمال نفوذ در کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

«هدف روسیه، هدف ولادیمیر پوتین، آمریکای ضعیفتر در عرصه جهان، با اقتصادی ضعیف، است و همه آمریکاییان بدون در نظر گرفتن گرایشات حزبی، باید از این امر نگران باشند. ما اینجا حاضر شده ایم که به شما این و از آن مهمتر به مردم آمریکا که شاهد این نشست هستند این اطمینان را بدهیم که ما تحقیقات خود را تا دستیابی به نتیجه ادامه می دهیم.»

قرار است طی این جلسات، کمیته اطلاعات سنا از حدود بیست تن که شامل افراد نزدیک به آقای ترامپ مانند جرد کوشنر تحقیق کنند.

به گفته سناتور بر جمهوریخواه، رئیس این کمیته مدارک فراوانی به دست اعضای این کمیته رسیده است.

او در این جلسه گفت که هنوز تاریخ حضور آقای کوشنر که هم اکنون به عنوان مشاور ارشد، پدر همسرش پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید مشغول کار است، مشخص نشده است.

خانم سلی یتس، معاون وزیر دادگستری که توسط دولت پرزیدنت ترامپ اخراج شد نیز جزو افرادی است که قرار است با او در جلسه تحقیقات کمیته اطلاعات سنا، مصاحبه شود.

سناتور بر گفت قرار نیست «برپایه اطلاعات جزئی نتیجه گیری شود بلکه با توجه به چالش پیش رو، تلاش بر این است که به پرسشهای اذهان عمومی آمریکا پاسخ داده شود.»

آقای بر همچنین گفت که نشانه هایی از دخالت فعال روسیه در انتخابات آتی فرانسه دیده می شود.

تا به امروز، صرفا کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان تحقیقاتی در زمینه میزان دخالت روسیه در انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری انجام داده بود.

اما با توجه به انتقاداتی که از دیوین نونز، رئیس این کمیته به دلیل در اختیار گذاردن اطلاعاتی با رئیس جمهوری پیش از در میان گذاردن آنها با اعضای کمیته خود شده است، جلسات تحقیق خود را لغو کرد.

برخی از اعضای مجلس نمایندگان خواستار کناره گیری وی از ریاست تحقیقات هستند، امری که او قویا رد کرده است.

برخی از دموکراتها نگرانند که نتیجه تحقیقات این کمیته ها به حقیقت کامل آنچه گذشته نزدیک نشود، بنابراین خواستار انجام تحقیقات توسط کمیسیون فراحزبی هستند.

از طرف دیگر، به رغم اینکه کاخ سفید از نحوه انجام تحقیقات توسط کنگره انتقاد دارد، اما به ضرورت انجام آن اذعان دارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG