لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۰

تحقیقات گسترده اف‌بی‌آی و کنگره درباره روابط میان مقامات روسیه و افراد نزدیک به ترامپ


بیلبوردی در روسیه که پرزیدنت ترامپ و پوتین را در کنار هم به تصویر کشیده است
بیلبوردی در روسیه که پرزیدنت ترامپ و پوتین را در کنار هم به تصویر کشیده است

سازمان های اطلاعاتی آمریکا در اکتبر سال گذشته به این نتیجه رسیده بودند که روسیه در روند انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا دخالت داشته است. از زمان اعلام این خبر، تحقیقات گسترده ای در این باره، و بویژه در زمینه رابطه میان روسیه و منابع نزدیک به پرزیدنت ترامپ آغاز شده و همچنان ادامه دارند.

با این حال، رئیس جمهوری آمریکا این ادعا را رد می کند. آقای ترامپ این اتهامات را از سوی رسانه های به گفته او «تقلبی» دانست و حتی بعد از فشار اخیر دموکراتها برای استعفای وزیر دادگستری، از آنها انتقاد کرد.

روز پنجشنب رهبران دموکرات ها در کنگره آمریکا خواستار کناره گیری جف سشنز شدند. آقای سشنز از سوی آنها متهم شده که قبل از انتخابات، در دو نوبت با سفیر روسیه دیدار داشته است.

آقای سشنز عصر پنجشنبه در یک نشست خبری اعلام کرد در تحقیقات درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا دخالتی نخواهد کرد.

در زیر نگاهی داریم به تحقیقاتی که در حال حاضر در جریان است:

اف‌بی‌آی

سازمان تحقیقات فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، دستکم سه تحقیقات مستقل در رابطه با اتهامات مبنی دخالت روسیه در انتخابات آمریکا و همچنین روابط میان مقامات روسیه و کابینه ترامپ را آغاز کرده است.

دفتر اف‌بی‌آی در پیتزبرگ که بر امنیت سایبری متمرکز است، در حال تحقیقات درباره افرادی است که سال گذشته کامپیوترهای کمیته ملی حزب دموکرات را هک کرده بودند.

دفتر اف‌بی‌آی در سانفرانسیسکو نیز در حال بررسی هکرهای موسوم به «گوسیفر ۲» هستند که ایمیل های جان پودستا، رئیس ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون، را دزدیده و در اینترنت منتشر کرده بودند. دفتر واشنگتن اف‌بی‌آی نیز با استفاده از خبرچین ها و نظارت بر ارتباطات خارجی تحقیقاتی را در اینباره آغاز کرده است.

کنگره

دستکم پنج کمیته اصلی و یک کمیته فرعی کنگره آمریکا در حال تحقیقات در رابطه با دخالت روسیه در انتخابات آمریکا و همچنین رابطه میان نزدیکان آقای ترامپ و مقامات روسیه هستند.

کمیته اطلاعاتی سنا پیشتر تحقیقاتی بر روی تلاش های روسیه برای هک سرورهای انتخاباتی آمریکا را آغاز کرده بود و اخیر نیز تحقیقات جدیدی بر روی رابطه میان مقامات روسیه و ستاد انتخاباتی پرزیدنت ترامپ را آغاز کرده است.

کمیته های اصلی و فرعی قضایی سنا نیز در کنار کمیته قضایی خانه نمایندگان در حال تحقیقات بر روی رابطه میان مقامات روسیه و افراد نزدیک به آقای ترامپ هستند.

در حالیکه جمهوریخواهان کنگره، تقاضای دموکرات ها برای تشکیل یک کمیته ویژه برای تحقیقات بر روی روابط میان مقامات روسیه و کابینه ترامپ را رد کرده اند، اندرو کنت، پروفسور دانشکده حقوق دانشگاه نیویورک، معتقد است با پیشروی تحقیقات مذکور، احتمال دارد این ایده طرفداران بیشتری در کنگره پیدا کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG