لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۱

کمیته سنا دوشنبه درباره صلاحیت پمپئو برای وزارت خارجه رأی گیری می‌کند


پرزیدنت ترامپ ۲۲ اسفند ماه از برکناری رکس تیلرسون و انتخاب مایک پمپئو رئیس سازمان سیا به عنوان جانشین او خبر داد.
پرزیدنت ترامپ ۲۲ اسفند ماه از برکناری رکس تیلرسون و انتخاب مایک پمپئو رئیس سازمان سیا به عنوان جانشین او خبر داد.

اعضای کمیته روابط خارجی سنا قرار است در نشست روز دوشنبه خود درباره صلاحیت مایک پمپئو گزینه پیشنهادی پرزیدنت ترامپ برای تصدی وزارت خارجه ایالات متحده رأی گیری کنند.

مایک پمپئو، که نام او به دلیل سفر محرمانه به کره شمالی بار دیگر در سرخط خبر‌ها آمده است، سال گذشته از همین کمیته برای ریاست آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) رأی اعتماد گرفت.

روزنامه واشنگتن پست روز پنجشنبه در گزارشی با ذکر این مقدمه نوشت، وی برای تایید مجدد لازم است دست کم حمایت یکی از اعضای دموکرات کمیته ۲۱ نفره روابط خارجی را داشته باشد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده ۲۲ اسفند ماه با انتشار توئیتی از برکناری رکس تیلرسون از مقام وزارت خارجه و انتخاب مایک پمپئو رئیس کنونی سازمان سیا به عنوان جانشین او خبر داد.

این خبر واکنش‌های گسترده و متفاوتی را به دنبال داشت و یک روز بعد، سناتور رند پال عضو ارشد جمهوریخواه کمیته رسما اعلام کرد مخالف نامزدی مایک پمپئو برای کسب مقام وزارت خارجه است.

صلاحیت وزرای پیشنهادی و دیگر مقام‌های ارشد دولت ایالات متحده باید توسط نمایندگان سنا تایید شود. این روند ابتدا در کمیته‌های مرتبط آغاز و سپس در صحن سنا رأی گیری نهایی برگزار می‌شود.

نشست کمیته روابط خارجی برای بررسی صلاحیت پمپئو ۵۴ ساله پنجشنبه گذشته برگزار شد و اعضای دموکرات و جمهوریخواه کمیته نقطه نظرات او را در حوزه‌های مختلف سیاست خارجی جویا شدند.

کمیته روابط خارجی سنا ۱۱ عضو جمهوریخواه و ۱۰ عضو دموکرات دارد و به دلیل اعلام رسمی مخالفت سناتور رند پال، تایید صلاحیت آقای پمپئو نیاز به رأی موافق دست کم یک عضو دموکرات دارد. پیش از این تیم کین و جین شهین دو سناتور دموکرات به پمپئو برای ریاست سازمان سیا رای داده بودند اما آنها گفتند برای وزارت خارجه به وی رای نمی دهند.

کمیته روابط خارجی این امکان را هم دارد که بدون تصمیم‌گیری، پرونده را برای رأی گیری نهایی به صحن بفرستند. از ۱۰۰ نماینده سنا ۵۱ نفر جمهوریخواه، ۴۷ نفر دموکرات، و دو نفر مستقل هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG