لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۴

طرح دو سناتور آمریکایی برای رصد توانایی‌های هسته‌ای و موشکی ایران


تاسیسات هسته‌ای ایران
تاسیسات هسته‌ای ایران

دو سناتور آمریکایی روز سه شنبه طرحی را با نام «قانون رصد توانایی ایران در زمینه تسلیحات هسته‌ای» به سنا عرضه کردند.

این طرح که آن را باب منندز، رییس دموکرات کمیته روابط خارجی سنا، و لیندزی گراهام، سناتور ارشد جمهوری‌خواه، ارائه کرده‌اند گروه اقدام مشترکی را تحت رهبری وزارت امور خارجه آمریکا برای رصد فعالیت‌های ایران و گزارش‌ دادن به کمیته‌های ذیربط در کنگره آمریکا ایجاد می‌کند.

در این گزارش‌ها یافته‌های حساس در زمینه‌های تسلیحاتی، فعالیت‌های موشکی بالستیک، اقدامات هسته‌ای پنهانی ایران، و موارد دیگر لحاظ خواهند شد.

سناتور منندز با ابراز خرسندی از همکاری خود با سناتور گراهام در زمینه تهیه این طرح دو حزبی «با توجه به پیشرفت‌های خطرناک در برنامه هسته‌ای ایران»، بر ضرورت مطلع شدن کنگره ایالات متحده از تازه‌ترین اطلاعات درباره «فعالیت‌های هسته‌ای و موشک‌های بالستیک ایران» و «تلاش‌های دیپلماتیک دولت ایالات متحده برای مقابله با تهدیدهای ناشی از آنها» تاکید کرد.

سناتور گراهام نیز با تاکید بر ضرورت تمرکز دولت ایالات متحده بر «رصد جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران» یادآور شد که این طرح دولت آمریکا را به «همکاری با هم‌پیمانان منطقه‌ای مانند اسرائیل» ملزم می‌کند.

علاوه بر این، این طرح همچنین خواستار آن است که وزیر امور خارجه آمریکا یک راهبرد دیپلماتیک سالانه را برای همکاری با شرکا و متحدان آمریکا در رابطه با فعالیت‌های «تسلیحاتی هسته‌ای و موشکی جمهوری اسلامی ارائه کند.

جمهوری اسلامی ایران می‌گوید که برنامه‌ هسته‌ایش اهداف صلح آمیز دارد.

XS
SM
MD
LG