لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۲

روسیه نظامیان سابق افغانستان را برای جنگیدن در اوکراین استخدام می‌کند


نیروهای ویژه افغانستانی - آرشیو
نیروهای ویژه افغانستانی - آرشیو

نیروهای ویژه افغانستانی که سابقاً در کنار سربازان آمریکایی می‌جنگیدند و در پی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و بروز هرج و مرج در آن کشور به ایران گریختند، اینک به وسیله ارتش روسیه استخدام می‌شوند تا در نبرد علیه اوکراین شرکت کنند.

آسوشیتدپرس به نقل از سه ژنرال سابق افغانستانی گزارش می‌دهد که به هر یک از کماندوها ماهانه ۱۵۰۰ دلار پرداخت می‌شود و به آنان وعده می‌دهند که خود و خانواده‌شان را در محل‌های امن پناه دهند تا از بازگشت آنها به افغانستان جلوگیری شود.

رئوف ارغندی وال، ژنرال افغانستانی، می‌گوید: «آنها نمی‌خواهند بجنگند؛ ولی چاره‌ای ندارند.» او اضافه می کند که سازمانی با نام «گروه واگنر» مسئول استخدام نیروهای مزدور برای ارتش روسیه است.

هیبت‌الله علیزای، دیگر ژنرال افغانستانی، می‌گوید، فرمانده سابق نیروهای ویژه افغانستان که مقیم روسیه است و به زبان روسی تسلط دارد در زمینه استخدام کماندوهای افغانستانی به روس‌ها کمک می‌کند.

چندین ماه پیش سربازان عضو نیروهای ویژه افغانستان هشدار داده بودند که طالبان قصد دارد اعضای این نیروها را بکشد، بنابر این یک راه زنده‌ ماندن پیوستن به نیروهای دشمن آمریکا است.

تابستان امسال عده‌ای از قانون‌گذاران آمریکا در گزارشی هشدار دادند که کماندوهای افغانستانی، که به وسیله نیروهای ویژه آمریکا تعلیم دیده‌اند، ممکن است تاکتیک‌های جنگی آمریکا را به جمهوری اسلامی ایران یا روسیه منتقل کنند، یا حتی برای آنها بجنگند.

مایکل مرلوی، مقام بازنشسته سازمان سیا که در افغانستان خدمت کرده است، می‌گوید که این‌ها کماندوهایی ماهر و جنگنده‌هایی قهار هستند.

اما مرلوی شک دارد که روس‌ها بتوانند این کماندوهای افغانستانی را برای جنگ با اوکراین جلب کنند، چون انگیزه اصلی این سربازان برقراری نظام دموکراسی در افغانستان بوده است، نه این که ابزاری برای جنگ باشند.

اقدام روسیه در استخدام سربازان مزدور به منظور جبران نیروهای از دست رفته در جنگ اوکراین است. روسیه همچنین نتوانست به اندازه کافی جوانان را برای جنگ به خدمت بگیرد. گزارش شده است که در واکنش به اقدام اخیر ارتش روسیه برای سربازگیری نزدیک به ۲۰۰ هزار جوان از روسیه گریخته‌اند.

از سوی دیگر وزیر دفاع روسیه از اظهار نظر در این زمینه خودداری کرد، اما سخنگوی گروه واگنر ضمن تکذیب این خبر گفت استخدام سربازان سابق افغانستانی «ابلهانه و بی معنا» است.

وزارت دفاع آمریکا نیز از اظهار نظر خودداری کرد اما یک مقام ارشد آن وزارت گفت این کار تعجب‌آور نیست چون گروه واگنر در کشورهای دیگر نیز برای استخدام مزدور نیز فعال است.

XS
SM
MD
LG