لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۲

بریتانیا: روسیه تمرکز خود را در جنگ اوکراین از دست داده ‌است


یک زن سالخورده در مقابل بقایای چند ساختمان تخریب‌شده در «چاسیو یار» در شرق اوکراین. ٧ ژانویه ٢٠٢٣
یک زن سالخورده در مقابل بقایای چند ساختمان تخریب‌شده در «چاسیو یار» در شرق اوکراین. ٧ ژانویه ٢٠٢٣

وزارت دفاع بریتانیا روز یکشنبه در یک به‌روزرسانی اطلاعاتی درباره تهاجم روسیه به اوکراین اعلام کرد به نظر می‌رسد روسیه نمی‌داند در کدام جبهه با بزرگترین تهدید از سوی اوکراین مواجه خواهد شد.

این وزارتخانه در این به‌روزرسانی که در توییتر منتشر شد، گفت روش روسیه برای بهبود مواضع دفاعی‌اش نشان می‌دهد که به احتمال زیاد برای فرماندهان، اقدامات بالقوه تهاجمی عمده اوکراین در دو جبهه بزرگترین تهدید خواهد بود: یا در استان لوهانسک یا در ژاپوریژیا. پیشروی عمده اوکراین در زاپوریژیا به طور جدی قابلیت دوام «پل زمینی» روسیه را که منطقه روستوف روسیه و کریمه را به هم متصل می کند، به چالش می کشد. موفقیت اوکراین در لوهانسک موجب تضعیف بیشتر اهداف جنگی روسیه در دونباس خواهد شد.

در این گزارش آمده است: «احتمالا یکی از معضلات اصلی برنامه‌ریزان عملیاتی روسیه این است که مقابله با کدام یک از این تهدیدها اولویت دارد.»

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به‌رغم اعلام آتش‌بس ۳۶ ساعته به مناسبت کریسمس ارتدوکس، شهر باخموت در شرق اوکراین را گلوله‌باران کرد.

باخموت با ٧٠٠ هزار نفر جمعیت، اکنون شهری متروکه است و جمعیت آن به داوطلبانی کاهش یافته که با برپایی چادرهایی که از آغاز تهاجم روسیه «مراکز شکست‌ناپذیر» نام گرفته‌اند، برای تامین برق، خدمات اینترنت، گرمایش، آب و دارو تلاش می‌کنند.

واسیل لیزلین، داوطلب خدمات بشردوستانه به رویترز گفت: «زمانی که دیروز به مدت ۱۵ تا ٢٠ دقیقه از یکی از این مراکز بازدید می‌کردیم، موشکی اصابت کرد که به یک خودروی داوطلبان آسیب رساند، یک نفر کشته و چهار نفر مجروح شدند.»

ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین گفت روسیه در جریان آتش‌بس، ده‌‎ها نقطه در امتداد خط مقدم را گلوله‌باران کرد. روسیه گفت تنها زمانی که به مواضعش شلیک شود، با شلیک پاسخ می‌دهد.

یوگنی پریگوژین، موسس گروه مزدور واگنر روسیه، که در کنار نیروهای ارتش روسیه در جنگ‌های نیابتی مسکو شرکت می‌کند و در باخموت می‌جنگد، در تلگرام گفت می‌خواهد این شهر کوچک را تصرف کند زیرا دارای «شهرهای زیرزمینی» است که می‌توانند نیروها و تانک‌ها را در خود جای دهند.

پریگوژین افزود: «گل سرسبد معادن سولدار و باخموت، در واقع شبکه‌ای از شهرهای زیرزمینی است. نه تنها [قابلیت نگهداری] گروه بزرگی از مردم را در عمق ٨٠ تا ١٠٠ متری دارد، بلکه تانک‌ها و خودروهای جنگی پیاده‌نظام نیز می‌توانند در آنها حرکت کنند.»

پریگوژین با توجه به نقش واگنر در جنگ‌های روسیه، که احتمالا در صورت سقوط باخموت به دست روسیه، شاهد افزایش نفوذ سیاسی خود در مسکو خواهد بود، گفت از زمان جنگ جهانی اول، انبارهای تسلیحات در مجتمع‌های زیرزمینی ذخیره شده است.

تلفات سنگین روسیه در تلاش پنج ماهه برای پیشروی در باخموت، برخی از تحلیلگران نظامی غربی را بر آن داشته است که بگویند پیروزی روسیه در این شهر، اگر رخ دهد، هزینه سنگینی برای مسکو خواهد داشت.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG