لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۴

شاخه القاعده حمله خود در مالی را پاسخ به همکاری با «مزدوران روس» دانست


پایگاه نظامی «کاتی» در نزدیکی باماکو، پایتخت مالی.
پایگاه نظامی «کاتی» در نزدیکی باماکو، پایتخت مالی.

شاخه القاعده در غرب آفریقا روز شنبه مسئولیت حمله به یک پایگاه نظامی در مالی را به عهده گرفت و آن را پاسخی به همکاری دولت با «مزدوران روسیه‌ای» دانست.

حمله روز جمعه به پایگاه نظامی «کاتی» در نزدیکی باماکو، پایتخت مالی، که توسط دو ماشین بمبگذاری شده انجام شد، باعث کشته شدن دست‌کم یک سرباز و زخمی شدن شش نفر دیگر شد.

شاخه القاعده در غرب آفریقا که خود را «جماعت نصرت الاسلام و المسلمین» می‌نامد، در بیانیه‌ای گفته است یک جنگجوی اهل مالی، خودرویی بمبگذاری شده را در دروازه پایگاه و یک پیکارجوی بورکینافاسویی نیز خودرویی دیگر را در داخل پایگاه نظامی منفجر کرده‌اند.

ارتش مالی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده هفت مهاجم این حمله را کشته و هشت نفر دیگر را دستگیر کرده است.

گروه روسیه‌ای واگنر از سال گذشته صدها جنگجو را به منظور حمایت از ارتش مالی مسلح کرده است. گروه‌های حقوق بشری و ساکنان محلی این گروه را به مشارکت در قتل‌عام غیرنظامیان متهم می‌کنند.

دولت روسیه وجود کارمندان گروه واگنر در مالی را تایید کرده اما دولت مالی از آنها به عنوان مشاوران نظامی روسیه‌ای یاد می‌کند.

این شڕکت امنیتی خصوصی دفتر نمایندگی ندارد و تاکنون به اتهامات مربوط به نقض حقوق بشر پاسخ نداده است.

شاخه القاعده در غرب آفریقا همچنین روز شنبه در بیانیه‌ای دیگر مسئولیت حملات روز پنجشنبه در پنج شهر مرکزی و جنوبی کشور مالی را به عهده گرفت. ارتش مالی از کشته شدن یک سرباز و زخمی‌شدن ۱۵ نفر دیگر طی این حملات خبر داده است.

XS
SM
MD
LG