لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۲

دیدار وزیران خارجه آمریکا و روسیه درپی حمله به کاروان امداد در حلب


دیپلمات های ارشد آمریکا و روسیه روز سه شنبه در آخرین تلاش ها برای حفظ آتش بس رو به شکست سوریه ملاقات کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان کری وزیر خارجه آمریکا، و سرگئی لاورف وزیر خارجه روسیه، در هتلی در نیویورک با یکدیگر ملاقات کردند تا درباره برخی از اختلافات میان مسکو و واشنگتن بر سر سوریه و آتش بس رو به شکست آن گفتگو کنند.

دولت سوریه روز دوشنبه اعلام کرد که آتش بس شکست خورده است. با این حال آقایان کری و لاورف امیدوار هستند که هنوز فرصتی برای ادامه این آتش بس باقی مانده باشد.

ملاقات مقامات آمریکا و روسیه در حالی صورت می گیرد که آژانس کمک های انسانی سازمان ملل روز سه شنبه ادامه کمک ها به سوریه را به تعلیق در آورد. این اقدام به دنبال حمله مرگبار روز دوشنبه در حلب به کاروانی از کامیون های حامل کمک های انسان دوستانه به داخل سوریه صورت گرفت.

کامیون های صلیب سرخ که روز دوشنبه در حلب هدف حمله هوایی قرار گرفتند
کامیون های صلیب سرخ که روز دوشنبه در حلب هدف حمله هوایی قرار گرفتند

​به گفته فعالان، در حمله هوایی روز دوشنبه به این کاروان دست کم ۱۲ نفر کشته شدند، از جمله راننده ها و کارگران کامیون های صلیب سرخ. به گفته یکی از نیروهای امدادی که شاهد این واقعه بوده، بیش از ۲۰ موشک طی چندین ساعت با انبار و کامیون های صلیب سرخ در حلب برخورد کردند.

هنوز مشخص نیست چه گروهی مسؤول این حمله بوده است.

کامیون های حامل کمک های انسانی در مسیر حلب
کامیون های حامل کمک های انسانی در مسیر حلب

حمله هوایی روز دوشنبه، آتش بس موقت در سوریه را بیش از پیش زیر سؤال برده است. سخنگوی دفتر همکاری های امور انسانی سازمان ملل متحد روز سه شنبه در ژنو اعلام کرد که فرستادن کمک های انسان دوستانه به سوریه، تا اطلاع ثانویه و تا پس از تحقیقات بیشتر درباره حمله روز گذشته و بررسی امنیت منطقه، متوقف خواهد شد.

XS
SM
MD
LG