لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۴

آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه روسیه وضع کرد


نمایی از ساختمان وزارت خزانه داری ایالات متحده آمریکا
نمایی از ساختمان وزارت خزانه داری ایالات متحده آمریکا

تحریم‌های قبلی محدود به برخی از شخصیت‌ها و شرکت‌های روس می‌شد، اما این تحریم‌های جدید، بخش اقتصادی آن کشور را بطور مستقیم هدف قرار داده است.

ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه تحریم‌های جدیدی علیه برخی از بانک‌ها و شرکت‌های سودآور روسیه که در حوزه‌های انرژی و دفاعی فعالیت دارند، وضع کرد.

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در تلاش است تا راهی برای پایان دادن به ناآرامی‌ها در شرق اوکراین بیابد؛ نآرامی‌هایی که واشنگتن معتقد است مسکو پشت آن است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس با اعمال این اقدامات تنبیهی جدید علیه روسیه، دایره تحریم‌هایی که تاکنون علیه آن کشور وضع شده گسترده‌تر می‌شود.

تحریم‌های آمریکا علیه روسیه پیش از این محدود به برخی از شخصیت‌ها و شرکت‌های روس می‌شد، اما این تحریم‌های جدید، بخش اقتصادی آن کشور را بطور مستقیم هدف قرار داده است؛

گامی که به گفته مقام‌های آمریکایی، در صورت تهاجم نظامی روسیه به اوکراین یا هر اقدام تحریک‌کننده مشابه دیگر از سوی آن کشور، ادامه خواهد یافت.

به گزارش آسوشیتدپرس، بانک توسعه و امور اقتصادی خارجی، صنایع گازی گازپروم‌بانک، شرکت روسنفت، و همینطور یک شرکت سهامی مشترک نظامی-صنعتی در فهرست تحریم‌شدگانی هستند که وزارت خزانه‌داری ایالات متحده منتشر کرده است.

اعلام وضع تحریم‌های جدید ایالات متحده علیه روسیه در حالی صورت می‌گیرد که پیشتر در روز چهارشنبه، اتحادیه اروپا از بررسی تحریم‌های جدیدی علیه مسکو، توسط سران کشورهای عضو آن اتحادیه که در بروکسل گرد هم آمده‌اند، خبر داده بود.

بنابر گزارش رسانه‌ها، تحریم‌های جدیدی که اتحادیه اروپا در حال بررسی آنهاست، فراتر از ممنوعیت‌های جاری مسافرت و مسدود کردن دارایی‌های افراد و شرکت‌های روسی خواهد بود؛ اما با این حال تحریم‌های کامل تجاری و اقتصادی را در بر نمی‌گیرند.

این اقدامات پس از آن صورت می‌گیرند که یکشنبه گذشته یک گلوله خمپاره به روستایی در مناطق مرزی روسیه اصابت کرد و منجر به کشته شدن یک نفر شد، و به دنبال آن تنش‌ها میان کیف و مسکو بالا گرفت.

روسیه اوکراین را متهم به تجاوز به تمامیت ارضی خود کرد، اما اوکراین می‌گوید در آن حادثه دخالتی نداشته است.

یک مقام ارشد اوکراین نیز روز گذشته نسبت به احتمال حمله نظامی قریب‌الوقوع روسیه هشدار داد و رئیس سازمان امنیت آن کشور هم گفت «مدارک قطعی» در دست دارد که نشان می‌دهد روسیه در سرنگونی یک فروند هواپیمای ترابری نظامی اوکراین دست داشته است.

XS
SM
MD
LG