لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۲

اتحادیه اروپا تحریم‌های جدید علیه روسیه را بررسی می‌کند


در حالی که ایالات متحده آمریکا روسیه را بخاطر برنداشتن گام‌های لازم برای کاهش تنش در اوکراین مورد انتقاد قرار داد، رهبران اتحادیه اروپا اعلام کردند که در حال بررسی تحریم‌های جدیدی علیه روسیه هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه گفت «مسکو به تعهدات خود برای آرام کردن اوضاع در اوکراین عمل نکرده است»؛ با این حال حاضر او نشد درباره همزمانی اعلام این اظهارات با امکان وضع تحریم‌های جدید علیه روسیه توضیح دهد.

پیشتر، خبرگزاری آسوشیتدپرس از بررسی تحریم‌های سنگین‌تر علیه روسیه توسط اتحادیه اروپا خبر داد و نوشت بسیاری از سران ۲۸ کشور عضو اتحادیه، که اواخر روز چهارشنبه در بروکسل جمع شدند، براین عقیده هستند که روسیه همچنان از برداشتن گام‌هایی جهت کمک به کاهش بحران در مناطق شرقی اوکراین خودداری می‌کند.

مقام‌های آلمان به نقل از مسئولان اوکراینی گفتند هنوز از مرز روسیه تسلیحات سنگین برای جدایی‌طلبان ارسال می‌شود و بر حملات علیه اوکراین از سمت روسیه نیز افزوده می‌شود.

دیپلمات‌های اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی را بررسی می‌کنند که از ممنوعیت‌های جاری مسافرت و مسدود کردن دارایی‌های افراد و شرکت‌های روسی فراتر خواهد رفت؛ با این حال تحریم‌های کامل تجاری و اقتصادی را در بر نمی‌گیرد.

ایالات متحده نیز اعلام کرده که وضع تحریم‌های یکجانبه علیه روسیه را، به دلیل اقداماتش در اوکراین، بررسی می‌کند.

این اظهارات یک روز پس از آن عنوان می‌شود که یک افسر بلندپایه ارتش اوکراین نسبت به احتمال حمله نظامی قریب‌الوقوع روسیه هشدار داد و رئیس سازمان امنیت آن کشور نیز ادعا کرد «مدارک قطعی» در دست دارد که نشان می‌دهد روسیه در سرنگونی یک فروند هواپیمای ترابری نظامی اوکراین دست داشته است.

به دنبال اصابت یک گلوله خمپاره در روز یکشنبه به یک روستای مرزی در خاک روسیه که منجر به کشته شدن یک نفر شد، تنش‌ها میان کیف و مسکو بالا گرفته است.

وزارت امور خارجه روسیه شلیک گلوله را «عمل تجاوزکارانه اوکراین علیه خاک و شهروندان فدراسیون روسیه، که می‌تواند پیامدهای وخیمی داشته باشد» خواند. دولت اوکراین هرگونه دخالت در آن حادثه را تکذیب می‌کند.

XS
SM
MD
LG