لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۸

افسر ارتش اوکراین نسبت به حمله «قریب‌الوقوع» روسیه هشدار داد


عکس آرشیوی از نیروهای ارتش اوکراین در نزدیکی شهر دونتسک در شرق آن کشور
عکس آرشیوی از نیروهای ارتش اوکراین در نزدیکی شهر دونتسک در شرق آن کشور

تنش‌ها بین کیف و مسکو روز سه‌شنبه به اوج خود رسید، هنگامی که یک افسر بلندپایه ارتش اوکراین نسبت به احتمال حمله نظامی قریب‌الوقوع روسیه هشدار داد و رئیس سازمان امنیت آن کشور نیز ادعا کرد «مدارک قطعی» در دست دارد که نشان می‌دهد روسیه در سرنگونی یک فروند هواپیمای ترابری نظامی اوکراین دست داشته است.

ژنرال میخایلو کووال، معاون دبیر شورای دفاع و امنیت ملی اوکراین به شبکه تلویزیونی «آی سی تی وی» گفت «اوکراین در آستانه تهاجم گسترده از جانب همسایه شمالی خود قرار گرفته است؛ امری که تاکنون سابقه نداشته.»

او این نظر را در حالی بیان کرد که روسیه از دیپلمات‌های ۱۸ کشور دعوت کرد از یک شهر مرزی، که ادعا می‌کند یک نفر در آن در اثر انفجار گلوله خمپاره‌ شلیک شده از سوی اوکراین کشته شده است، بازدید کنند.

وزارت امور خارجه روسیه شلیک گلوله را «عمل تجاوزکارانه اوکراین علیه خاک و شهروندان فدراسیون روسیه، که می‌تواند پیامدهای وخیمی داشته باشد» خواند. دولت اوکراین هرگونه دخالت در آن حادثه را تکذیب می‌کند.

رئیس سازمان امنیت اوکراین نیز روز سه‌شنبه گفت اطلاعات دقیقی در تختیار دارد که ثابت می‌کند روسیه در سرنگون شدن یک فروند هواپیمای ترابری نظامی، که روز دوشنبه بر فراز منطقه لوهانسک در شرق اوکراین پرواز می‌کرد، دخالت داشته است.

او گفت شواهد دخالت روسیه در این حادثه را به پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین ارائه خواهد کرد.

روز دوشنبه، جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در مناطق شرقی اوکراین مسئولیت سرنگون شدن هواپیما را به عهده گرفتند و گقتند چهار خدمه آن را در بازداشت خود دارند.

با این حال، وزارت دفاع اوکراین گفت ارتفاعی که هواپیما در آن پرواز می‌کرد، بلندتر از آن بود که بتواند هدف موشک‌های متعارف زمین به هوا قرار گیرد.

وبسایت ریاست جمهوری اوکراین گزارش داد وزیر دفاع آن کشور به رئیس جمهوری گفته است آن هواپیما هدف موشک قدرتمندتر دیگری که احتمالا از خاک روسیه پرتاب شده بود، قرار گرفت.

روز گذشته همچنین، پترو پوروشنکو افسران ارتش روسیه را متهم کرد که در کنار شورشیان جدایی‌طلب می‌جنگند و گفت از سیستم موشکی جدید روسیه علیه نیروهای دولتی اوکراین استفاده می‌شود.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، می‌گوید روسیه مواضع نظامی خود در نواحی مرزهای مشترک با اوکراین را بار دیگر تقویت کرده است. یکی از سخنگویان ناتو به صدای آمریکا گفت ۱۰هزار سرباز، از جمله نیروهای ویژه، در مناطق مرزی مستقر شده‌اند.

XS
SM
MD
LG