لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۳

مذاکرات کری - لاوروف در ژنو ادامه دارد


مذاکرات جان کری وزیر امور خارجه آمریکا با سرگئی لاوروف همتای روسی اش در ژنو، درباره تحت کنترل قرار دادن سلاح های شیمیایی سوریه، ادامه دارد.

سازمان ملل می گوید اخضر ابراهیمی - نماینده سازمان ملل که برای برگزاری کنفرانسی به منظور پایان دادن به جنگ داخلی سوریه فعالیت می کند - در مذاکرات روز جمعه شرکت دارد.

مذاکرات دیپلمات های ارشد آمریکا و روسیه، به منظور بررسی پیشنهاد روسیه مبنی بر کنترل سلاح های شیمیایی سوریه توسط جامعه بین المللی، در ازاء عدم حمله نظامی آمریکا به آن کشور، روز پنجشنبه آغاز شد.

بشار اسد رئیس جمهوری سوریه روز پنجشنبه موافقت خود را با این برنامه اعلام کرد، ولی هشدار داد که معامله فقط وقتی سر خواهد گرفت که آمریکا «تهدیدات خود برای تجاوز» به کشورش را «متوقف» کند..
اسد گفت: وقتی که ما ببینیم که آمریکا واقعاً خواهان ثبات در منطقه ماست و تهدیدات خود برای حمله را متوقف کند، و ارسال سلاح برای تروریستها را متوقف کند، آن وقت ما نهایی کردن این روند را در نظر خواهیم گرفت.

سرگئی لاوروف نیز در ژنو گفت واشنگتن باید تهدید نظامی را کنار بگذارد.
لاوروف گفت: حل این مشکل هر حمله ای به جمهوری سوریه را غیر لازم می کند، و من قانع شده ام که همکاران آمریکایی ما، همان طور که رئیس جمهوری اوباما گفته است، قانع شده اند که ما باید دنبال راههای صلح آمیز برای حل درگیریها باشیم.
ولی جان کری گفت تهدید به زور یگانه دلیلی است که اکنون سوریه از طریق روسیه خواهان مذاکره شده است.

پرزیدنت اوباما تصریح کرده است اگر دیپلماسی شکست بخورد، استفاده از زور - برای کاهش ظرفیت سلاح های سوریه - ممکن است لازم باشد. به گفته رئیس جمهوری آمریکا حمله نظامی همه سلاحها را از بین نخواهد برد، ولی آمادگی استفاده از آن را کاهش می دهد.

سوریه به پیمان بین المللی منع سلاح های شیمیایی پیوست، ولی می گوید یک ماه طول می کشد تا زرادخانه سلاح شیمیایی خود را تحویل دهد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز جمعه از پیوستن سوریه به پیمان بین المللی منع سلاح های شیمیایی تقدیر کرد و گفت پیوستن سوریه به این پیمان نشان از «قصد جدی» دولت سوریه برای حل جنگ داخلی دو سال و نیمه دارد.
XS
SM
MD
LG