لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۰

گزارش سازمان ملل از جنایات جنگی در سوریه


گزارش منتشر شده سازمان ملل متحد درباره جنایات جنگی در سوریه حاکی است که هر دو طرف درگیری - بدون نگرانی از پاسخگویی - عامل «جنایت جنگی» و «جنایت علیه بشریت» بوده اند.
در حالی که وزرای امور خارجه امریکا و روسیه در ژنو دیدار می کنند، فعالان حقوق بشر می گویند این گزارش نشان می دهد که نیاز فوری به پیشرفت دیپلماسی در این زمینه وجود دارد.

گزارش سازمان ملل نیروهای نظامی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را متهم کرده است که دست به کشتار شهروندان غیر نظامی زده اند، بیمارستانها و شهروندان را بمباران کرده اند، و بمباران شهروندان غالباً ناشی از انگیزه های گروهی بوده است.
گروههای مخالف اسد نیز به انجام جنایت علیه بشریت - به ویژه اعدامهای سریع - متهم شده اند.

سیلینا ناصر از عفو بین الملل گفته است «قتل در سوریه آسان شده است و خیلی نگران کننده است که شاهد افزایش قتلها هستیم. خیلی ترسناک است. و متاسفانه شما احساس می کنید پایانی سریع بر آن وجود ندارد.»

خانم ناصر می گوید مرتکبان این اعمال با مسئول شناخته شوند:«بهترین راه این است که روسیه و چین قطعنامه های سازمان ملل برای ارسال این پرونده ها به دادگاه رسیدگی به جنایات بین المللی را وتو نکنند. تحقیق درباره جنایات جنگی در حوزۀ دادگاه رسیدگی به جنایات بین المللی قرار داد.»

گزارش سازمان ملل توسط ۲۰ گروه و بر اساس مصاحبه با ۲۵۸ نفر از پناهندگان و دیگران در منطقه فراهم شده است. این گروهها - به رغم درخواستهای مکرر - هرگز اجازه نیافتند به داخل سوریه بروند. لاما فاکح از گروه «دیدبان حقوق بشر» تلفنی از بیروت به صدای آمریکا گفت در اطراف سوریه بودن سخت و خطرناک است.

وی گفت: دولت سوریه اجازه حضور آنان را نمی دهد. و بدون دسترسی بسیار مشکل است که تحقیقاتی قوی از نقض حقوق بشر صورت بگیرد. برخی از گروههای مخالف، روزنامه نگاران، امدادگران و دیگر خارجی ها را به داخل می برند، و بعد باج می گیرند.

پوشش زمانی این گزارش سازمان ملل تا قبل از ۲۱ اوت گذشته است که دولتهای غربی م یگویند رژیم اسد از سلاح شیمیایی علیه بیش از یکهزار نفر از شهروندان در خارج از دمشق استفاده کرده است. در این گزارش موارد دیگری از استفاده از سلاح شیمیایی قبل از آن تاریخ ذکر شده است.
XS
SM
MD
LG