لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۱

اسد می گوید تسلیحات شیمیایی اش را تحویل می دهد


رئیس جمهوری سوریه قول داده است تسلیحات شیمیایی خود را تحت نظارت بین المللی قرار دهد، اما می گوید تهدید های آمریکا دلیل این تصمیم نبوده است.

در حالی که وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه درباره طرح مسکو برای جلوگیری از اقدام نظامی علیه سوریه به گفت وگو نشسته اند، بشار اسد روز پنجشنبه در مصاحبه ای با تلویزیون روسیه گفت دمشق براساس پیشنهاد مسکو تسلیحات شیمیایی را به نظارت بین المللی واگذار خواهد کرد.

اسد گفت تهدید های آمریکا در رسیدن وی به این تصمیم مؤثر نبوده است و افزود دمشق قصد دارد پیمان ممنوعیت سلاح های شیمیایی را امضا کند.

خبرگزاری فرانسه می گوید واشنگتن می خواهد ببیند تصمیم اسد جدی است یانه. پیش از مذاکرات جان کری وسرگئی لاوروف در ژنو، یک مقام ارشد آمریکایی گفت واشنگتن سوریه را تشویق می کند که میزان تمام موجودی سلاح های خود را به سرعت اعلام کند.

او گفت آمریکا برای آزمایش جدی بودن رژیم اسد و بحث درباره شیوه های متفاوت ازبین بردن سلاح های شمیایی وبرچیدن تاسیسات تولید آنها از دمشق انتظار اقدام عینی و روشن دارد.

لاورف درجریان دیداری از قرقیزستان نسبت به مذاکرات در ژنو ابراز خوشبینی کرد و گفت اطمینان دارد فرصتی برای برقراری صلح درسوریه فراهم آمده است که نباید آن را از دست داد.
XS
SM
MD
LG