لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۲

تاکید باراک اوباما بر اقدام علیه سوریه


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا شامگاه سه شنبه دهم سپتامبر در پیامی تلویزیونی، دلایل خود را برای اقدام علیه رژیم بشاراسد رئیس جمهوری سوریه به علت استفاده از سلاح های شیمیایی علیه مردم کشورش در ۲۱ ماه اوت ارائه داد. در آن حمله بیش از ۱۴۰۰ تن، ازجمله بیش از ۴۰۰ کودک کشته شدند.

آقای اوباما گفت، وقتی دیکتاتورها مرتکب قساوت و بی رحمی می شوند، انتظار دارند جهان آنرا نادیده بگیرد تا تصویرهای دهشتناک از خاطره ها برود. اينک چنین اتفاقی بوقوع پيوسته است. حقایق نمی تواند انکار شود. حالا پرسش این است که ایالات متحده آمریکا و جامعه بین المللی در پاسخ و واکنش به آن، چه عملی حاضر است انجام دهد.

آقای اوباما از مردم آمریکا خواست که از یک حمله نظامی هدفمند حمایت کنند. او گفت هدف این است که اسد از کاربرد سلاح های شیمیایی بازداشته شود، توانایی رژیم او برای استفاده از آنها کاهش پیدا کند، و برای جهان روشن شود که ما چنین استفاده ای را تحمل نخواهیم کرد.

پرزیدنت اوباما یادآورشد که به دلیل تهدید معتبر عمل نظامی آمریکا، و نیز گفت وگوهای او با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، علائم دلگرم کننده ای به چشم می آید که ممکن است یک راه حل دیپلماتیک اسد را وادار سازد تا سلاح های شیمیایی خود را رها کند. او گفت اين راه حل ديپلماتيک، کار از طریق شورای امنیت سازمان ملل متحد و نیز تصویب قطعنامه ای را که ایجاب می کند اسد از تسلیحات شیمیایی دست بردارد و سرانجام تحت نظارت بین المللی از بین برود، شامل می شود.

رئیس جمهوری آمریکا گفت هنوز بسیار زود است گفته شود آیا این پیشنهاد موفق خواهد شد یا نه، و هر توافقی باید پای بندی اسد به تعهداتش را تایید کند. اما قابلیت آنرا دارد که تهدید سلاح های شیمیایی را بدون استفاده از زور برطرف سازد، بویژه به این دلیل که روسیه نیرومند ترین متحد اسد است.

پرزیدنت اوباما گفت ایالات متحده به جلب حمایت متحدان خود از اروپا تا کشورهای آمریکایی – از آسیا تا خاورمیانه – که با نیاز به اقدام در واکنش به استفاده ویران کننده رژیم اسد ازسلاح های شیمیایی علیه مردم سوریه موافق هستند، ادامه خواهد داد.

پرزیدنت اوباما گفت «اگر ایالات متحده آمریکا می بیند که یک دیکتاتور با بکار بردن گاز سمی، قوانین بین المللی را نقض می کند و در اين حال ما روی خود را برمی گردانیم، جهانی که ما درآن زندگی می کنیم چگونه جایی خواهد بود؟ ایده آل ها و اصول، و نیز امنیت ملی ما در سوریه در خطراست، همراه با رهبری جهانی که ما می خواهیم مسلم شود که در آن از بدترین و مرگبار ترین سلاح ها هرگز استفاده نخواهد شد.»
XS
SM
MD
LG