لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۲

جان کری: «مذاکره درباره حمله شیمیایی، بازی نیست»


کری: هنوز برای قضاوت پیرامون میزان تاثیر دیپلماسی بر بحران سوریه، زود است. اما آمریکا در این مورد جدی است و به تلاش خود ادامه می دهد

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف همتای روس وی، غروب پنجشنبه گفت و گو درباره تسلیحات شیمیایی سوریه را در ژنو آغاز کردند.

کری پیش ازجلسه گفت امیدوار است دیپلماسی بتواند حمله احتمالی آمریکا به سوریه را منتفی کند.

وزیر خارجه آمریکا گفت :«ما نمی توانیم اجازه دهیم حمله شیمیایی دیگری انجام شود.»

درمورد مذاکرات، کری گفت: «انتظارات بسیار زیاد است. مذاکره درباب حمله شیمیایی سوریه، بازی نیست.»

او افزود:«درست است که واشنگتن و مسکو درمورد مسئول حمله شیمیایی در سوریه اختلاف نظر دارند، اما در بسیاری دیگر از مسائل هم عقیده هستند، از جمله این که غیرنظامیان بی دفاعی در این حمله کشته شده اند و سلاح های شیمیایی تهدید جدی و تازه ای در بحران سوریه است.»

آقای کری افزود هنوز برای قضاوت پیرامون میزان تاثیر دیپلماسی بر بحران سوریه، زود است، اما آمریکا در این مورد جدی است و به تلاش خود ادامه می دهد.
وزیر امور خارجه روسیه نیز گفت او براین عقیده است که آمریکا می خواهد با روسیه به همفکری برسد.

سرگئی لاروف همچنین به محتوای مقاله ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه که در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شده، اشاره کرد. لاورف گفت که او پوتین طی این مقاله در مورد پیامد حمله نظامی به دولت بشار اسد، به آمریکا هشدار داده است.

جان کری پیشنهاد بشار اسد به غرب را برای تحویل دادن سلاح های شیمیایی اش رد کرد. پیشنهاد اسد این است که سوریه به پیمان منع کاربرد سلاح های شیمیایی بپیوندد، و پس از آن، یک ماه برای ارائه اطلاعات درباره موجودی سلاح های خود فرصت داشته باشد.

اسد این پیشنهاد را در مصاحبه ای با تلویزیون روسیه که روز پنجشنبه پخش شد عنوان کرد و گفت استاندارد آن است که این فرصت یک ماهه داده شود. وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به این سخن بشار اسد گفت وضعیت فعلی، مطابق هیچ استانداردی نیست که مشمول استانداردهای متعارف بشود.

آقای اوباما ابراز امیدواری کرده که دیدارکری – لاوروف، دیدار پرباری باشد.

در اين ميان سفیر سوریه در سازمان ملل متحداعلام کرد که این کشور اکنون به عضويت کامل پیمان منع کاربرد سلاح های شیمیایی در آمده است.

مقامات سازمان ملل متحد می گویند اسنادی را مبنی بر قصد سوریه نسبت به امضای این پیمان دریافت کرده اند، اما می افزايند این فقط اولین گام در اين روند است.
XS
SM
MD
LG