لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۱

القاعده دولت میانمار را تهدید کرد: انتقام مسلمانان روهینگیا را می گیریم


ناآرامی های اخیر در میانمار موجب مهاجرت حدود ۴۰۰ هزار مسلمان روهینگیا شده است.
ناآرامی های اخیر در میانمار موجب مهاجرت حدود ۴۰۰ هزار مسلمان روهینگیا شده است.

شبکه تروریستی القاعده در یک بیانیه اینترنتی هشدار داد دولت میانمار تاوان سرکوب اقلیت مسلمان روهینگیا در آن کشور را خواهد پرداخت و «جنایت میانمار علیه مسلمانان روهنیگیا بی پاسخ نخواهد ماند.»

به گزارش اسوشیتدپرس، القاعده در این بیانیه خود، مسلمانان سراسر جهان را به حمایت از مسلمانان روهینگیا و ارسال کمک های نظامی و تسلیحاتی به میانمار برای حفاظت از اقلیت مسلمان روهینگیا فراخواند. در بیانیه شبکه القاعده از افراط گرایان در بنگلادش، هند، پاکستان و فیلیپین خواسته شده خود را به برای کمک به برادران مسلمان روهینگیا به میانمار رسانده و زمینه مقاومت در برابر سرکوب دولتی را فراهم کنند.

ناآرامی های اخیر در میانمار سبب مرگ ده ها نفر شده و نزدیک به ۳۷۰ هزار اقلیت مسلمان روهینگیا را به ترک خانه هایشان و فرار به بنگلادش وادار کرده است.

جزئیات تنش جدید در میانمار

شمار مسلمان روهینگیا بالغ بر یک میلیون و یکصد هزار نفر است که از تبعیض و سرکوب دولتی شکایت دارند.

پنجشنبه ۲ شهریور یک گروه شبه نظامی موسوم به ارتش آزادیبخش آراکان روهینگیا، به یک مرکز پلیس در استان «راخین» حمله کرد که درگیری آنها با نیروهای ارتش دهها کشته برجای گذاشت. این گروه مسلح، هدف خود را دفاع از مردم مسلمان روهینگیا که تحت ظلم نیروهای حکومتی هستند، عنوان می کند.

بعد از این حمله تنش بین ارتش و گروه مسلح ارتش آزادیبخش آراکان روهینگیا افزایش یافت و دهها هزار مسلمان روهینگیا منطقه را ترک کردند.

اکثریت بودایی میانمار، مسلمانان روهینگیا را مهاجران غیرقانونی که از بنگلادش آمده‌اند می‌دانند. آنها امکان گرفتن شهروندی میانمار را ندارند و به عدم رعایت حقوق ابتدایی شان توسط حکومت اعتراض دارند.

به تازگی گروه ارتش آزادی آراکان روهینگیا که مدعی دفاع از مسلمانان است، اعلام آتش بس یک طرفه برای رسیدگی به وضعیت آوارگان و دریافت کمک های بین المللی اعلام کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG