لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۲

«آنگ سان سوچی» بالاخره خشونت‌ها در میانمار را محکوم کرد


آنگ سان سوچی، رهبر دولت میانمار در یک سخنرانی در پایتخت برای اولین بار آنچه را خشونت غیرقانونی و تخلف های حقوق بشری در ناآرامی های ایالت غربی راخین خواند محکوم کرد و گفت کسانیکه مرتکب اعمال غیرقانونی و نقض حقوق بشر شده اند، مجازات خواهند شد.

خانم سوچی در سخنرانی روز سه شنبه ۲۸ شهریور، از عملکرد دولتش در قبال بحران ناشی از برخورد و درگیری نیروهای دولتی با شبه نظامیان در راخین که در هفته های اخیر سیلی از اقلیت مسلمان روهینگیا را آواره کرده دفاع کرد.

آنگ سان سوچی که برای گروهی از دیپلمات های داخلی و خارجی در نایپیتا سخن می گفت تاکید کرد دولت میانمار به برقراری و حفظ ثبات و امنیت در سراسر کشور متعهد است و اضافه کرد نیروهای امنیتی موظف به خودداری از خشونت، رعایت مقررات و خویشتنداری بمنظور جلوگیری از آسیب به مردم بیگناه هستند.

رهبر میانمار در میان انتقادات فزاینده بین المللی در مورد عملکرد این کشور در قبال مسلمانان روهینگیا، اعلام کرد از تحقیقات بین المللی هراسی نداشته و از دیپلمات‌ها دعوت می کند خود از مناطق بحران زده دیدن کنند.

این درحالیست که دولت میانمار اختیار چندانی برای اعمال نفوذ در امور ارتش آن کشور را ندارد و همین چشم انداز یافتن راه حلی صلح آمیز برای بحران میانمار را با چالش بیشتری مواجه کرده است.

درگیری و خشونت هفته های اخیر بین نیروهای دولتی و شبه نظامیان در ایالت راخین سبب شده تا صدها هزار تن از مسلمانان روهنیگیا خانه هایشان را در جستجوی مکانی امن ترک کنند و با عبور از مرز به بنگلادش پناه ببرند.

کمیسیونر عالی حقوق بشر و دبیرکل سازمان ملل متحد پیشتر خشونت ها علیه مسلمانان روهینگیا و سیل هجوم اقلیت روهینگیا به بنگلادش را به پاکسازی قومی تشبیه کردند.

از زمان درگیریها در روهینگیا و با سکوت سوچی در این مورد، چهره این برنده جایزه صلح نوبل به شدت خدشه دار شده است. در حالی که بسیاری از مردم روهینگیا خبر از حمله سربازان دولتی و بودائیان به خود داده اند؛ دولت میانمار مردم روهینگیا را مسبب این مشکلات می داند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG