لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۴

دبیرکل سازمان ملل متحد: آنچه علیه مسلمانان روهینگیا روی می‌دهد، پاکسازی قومی است


دبیرکل سازمان ملل متحد می گوید آوارگی مسلمانان روهینگیا را نمی توان جز پاکسازی قومی نامید.

آنتونیو گوترش از مقامهای میانمار خواسته است نقش فعالتری در پایان دادن به خشونتها و بدرفتاری با اقلیت مسلمان روهینگیا که بسیاری از آنها به بنگلادش پناهنده شده اند ایفا کنند.

انتقاد شدید دبیرکل سازمان ملل از وضعیت مسلمانان میانمار

آقای گوترش مقامهای میانمار را به توقف عملیات نظامی و پایان دادن به خشونت ها علیه مسلمانان روهینگیا، و از سرگیری اجرای قانون در میانمار و به رسمیت شناختن حق بازگشت آوارگان مسلمان روهینگیا به میانمار فراخوانده است.

به برآورد سازمان ملل متحد نزدیک به ۳۷۰ هزار تن از مسلمانان روهینگیا برای فرار از خشونت به بنگلادش گریخته اند.

آنگ سان سوچی رهبر دولت میانمار با بالا گرفتن انتقادهای گسترده ناشی از عدم موفقیت دولتش در پایان دادن به خشونت ها علیه مسلمانان روهینگیا، سفر خود به نیویورک برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد را لغو کرد و گفت برای مقابله با بحران موجود در میانمار از سفر به نیویورک صرفنظر کرده است.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در روزها و هفته های آینده قرار است اوضاع میانمار را در جلسات ویژه ای مورد بررسی قرار بدهد.

جزئیات تنش جدید در میانمار

شمار مسلمان روهینگیا بالغ بر یک میلیون و یکصد هزار نفر است که از تبعیض و سرکوب دولتی شکایت دارند.

پنجشنبه ۲ شهریور یک گروه شبه نظامی موسوم به ارتش آزادیبخش آراکان روهینگیا، به یک مرکز پلیس در استان «راخین» حمله کرد که درگیری آنها با نیروهای ارتش دهها کشته برجای گذاشت. این گروه مسلح، هدف خود را دفاع از مردم مسلمان روهینگیا که تحت ظلم نیروهای حکومتی هستند، عنوان می کند.

بعد از این حمله تنش بین ارتش و گروه مسلح ارتش آزادیبخش آراکان روهینگیا افزایش یافت و دهها هزار مسلمان روهینگیا منطقه را ترک کردند.

اکثریت بودایی میانمار، مسلمانان روهینگیا را مهاجران غیرقانونی که از بنگلادش آمده‌اند می‌دانند. آنها امکان گرفتن شهروندی میانمار را ندارند و به عدم رعایت حقوق ابتدایی شان توسط حکومت اعتراض دارند.

به تازگی گروه ارتش آزادی آراکان روهینگیا که مدعی دفاع از مسلمانان است، اعلام آتش بس یک طرفه برای رسیدگی به وضعیت آوارگان و دریافت کمک های بین المللی اعلام کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG