لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۴

رابرت مالی می‌گوید آمریکا به تلاش برای آزادی شهروندان زندانی خود در ایران ادامه می‌دهد


عماد شرقی (عکس از رسانه‌های ایران)
عماد شرقی (عکس از رسانه‌های ایران)

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، اعلام کرد تلاش‌ دولت ایالات متحده برای آزادی چهار شهروند آمریکایی زندانی در ایران ادامه خواهد یافت.

آقای مالی روز سه‌شنبه ۳۰ آذر با هم‌رسانی گزارش رادیویی «ان‌پی‌آر» در حساب توییتر خود، که به گفت‌وگو با همسر عماد شرقی یکی از شهروندان آمریکایی زندانی در ایران اختصاص دارد، نوشت: «مصاحبه‌ بهاره، همسر عماد شرقی، که همراه با سه شهروند دیگر آمریکایی به طور ناعادلانه در ایران زندانی است، دل انسان را به درد می‌آورد.»

رابرت مالی گفته است: «ما تا بازگرداندن آن‌ها به خانه، دست از تلاش برنمی‌داریم.»

بهاره شرقی در این گفت‌وگوی رادیویی در مورد این که حال همسرش چطور است به شبکه رادیویی ان‌پی‌آر گفت: «او به ما می‌گوید حالش خوب است، ولی بیش از یک سال است که کسی او را ندیده، در نتیجه مشکل بتوان گفت که حالش چطور است. ولی او به ما می‌گوید که خوب است.»

او در ادامه افزود: «ما سعی می‌‌کنیم به زندگی ادامه دهیم ولی چهار سال است که زندگی برای ما متوقف شده است. در این مدت‌ جشن‌ تولدهایی فرا رسیده، سال‌نوهایی آمده و رفته است، ولی چشم من هنوز به در است. برای ما به عنوان خانواده، زندگی متوقف شده است.»

خبرنگار ان‌پی‌آر از بهاره شرقی پرسید در این مدت آیا چیزی از سوی دولت ایران شنیده است که او در پاسخ گفت هیچ چیز نشنیده است. بهاره شرقی در مورد این که عملکرد دولت آمریکا در این مورد چطور بوده، گفت: « پرسش سختی است، چون عماد می‌گوید او خیلی خوش‌شانس است که شهروند آمریکایی است، چرا که دولت پشت اوست و از او حمایت می‌کند و می‌خواهد او را به خانه بازگرداند... من اطمینان دارم هرچه در توان دارند انجام می‌دهند ولی هنوز همسرم به خانه بازنگشته است.»

در حال حاضر علاوه بر نازنین زاغری-رتکلیف، مراد طاهباز، و انوشه آشوری، چندین دوتابعیتی و چندتابعیتی دیگر، از جمله عماد شرقی، سیامک نمازی، و پدرش باقر نمازی (شهروندان ایرانی-آمریکایی)، احمدرضا جلالی (پژوهشگر ایرانی-سوئدی)، مسعود مصاحب (شهروند اتریشی‌آلمانی)، کامران قادری (شهروند ایرانی‌-اتریشی)، ‌مهرداد رئوف (شهروند ایرانی-‌بریتانیایی)، و ناهید تقوی (شهروند آلمانی ایرانی‌تبار)، در ایران زندانی هستند.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

XS
SM
MD
LG