لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۰

به روزرسانی؛ سه ایرانی آزادشده از زندانهای ایالات متحده همه شروط دادگاه را پذیرفته‌اند


سه زندانی ایرانی که بر اساس توافق با جمهوری اسلامی مورد عفو ریاست جمهوری آمریکا قرار گرفتند اما حاضر نشدند به ایران برگردند، شروطی را پذیرفته‌اند که در صورت نقض آنها، دوباره تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

پیگیریهای صدای آمریکا نشان می‌دهد، کامبیز عطار کاشانی، کاوه لطف الله افراسیابی و امین حسن زاده، پس از دریافت عفو مشروط ، متعهد شده‌اند که مرتکب هیچ جرم اضافی علیه ایالات متحده نشوند،از ادعاهای حقوقی علیه دولت ایالات متحده خودداری کنند و هیچ پولی را برای مصاحبه در مورد وضعیت خود مطالبه نکنند.

از سوی دیگر وکلای حسن‌زاده روز پنجشنبه درخواست خود را برای بسته شدن دائمی پرونده او ارائه کرده‌اند. این وکلا به درخواست‌های قبلی حسن‌زاده برای بسته شدن دائمی پرونده به دلیل انتظار طولانی برای برگزاری تاریخ دادگاه اشاره کرده‌اند.

بنا بر این گزارش کامبیز عطار کاشانی که مدیر فناوری اطلاعات بوده و تابعیت دوگانه ایرانی آمریکایی دارد، از یک زندان فدرال در میشیگان آزاد شده است. او به دلیل نقض قانون اختیارات اقتصادی اضطراری بین‌المللی به ۳۰ ماه زندان محکوم شده بود.

کاوه لطف الله افراسیابی، مفسر سیاسی و نویسنده و امین حسن‌زاده، با عنوان مهندس، که هر دو در انتظار محاکمه به اتهامات فدرال بودند به طور جداگانه تعهد داده‌اند که علاوه بر تعهدات مطرح شده فوق، از همه ادعاها نسبت به وجوهی که قبلاً به عنوان بخشی از تعقیب جرائمشان ضبط شده است، چشم‌پوشی کنند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در نامه‌های عفو این سه نفر نوشته که اگر هر کدام از آنها در هر زمانی یک یا چند مورد از شروط عفو را نقض کنند، او یا رئیس جمهور آینده «اختیار کامل» دارد که عفو را باطل و حکم اولیه را مجدداً اعمال کند.

از میان پنج ایرانی که قرار بود با زندانیان آمریکایی مبادله شوند فقط مهرداد انصاری و رضا سرهنگ‌پور کفرانی، حاضر شدند به ایران برگردند ولی سه تن دیگر ترجیح دادند آمریکا را ترک نکنند.

XS
SM
MD
LG