لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۰

اختصاصی؛ آزادی سه تن از ایرانیان مبادله شده با زندانیان آمریکایی «مشروط» است


بررسی‌های خبرنگار بخش انگلیسی صدای آمریکا پس از مبادله زندانیان بین ایالات متحده و ایران، نشان می‌دهد دو تن از سه ایرانی که پس از عفو از سوی آمریکا، ترجیح دادند به ایران بازنگردند، به طور مشروط مورد عفو قرار گرفته‌اند و وضعیت حقوقی فرد سوم نامشخص است.

به گزارش صدای آمریکا، بررسی پرونده‌های قضایی نشان می‌دهد که کامبیز عطار کاشانی پس از دریافت تخفیف مجازات از سوی ریاست جمهوری آمریکا از زندان فدرال در میشیگان آزاد شده و کاوه لطف‌الله افراسیابی نیز در حالی که در انتظار محاکمه بوده، مورد عفو رئیس‌جمهور قرار گرفته است.

براساس این گزارش، کامبیز عطار کاشانی، که از ژانویه ۲۰۲۲ بازداشت و علت صدور غیرقانونی کالاها و فناوری های آمریکایی به ایران، محکوم شده بود، پنج ماه زودتر از موعد مقرر آزاد شده و عفو او مشروط به رعایت شرایطی، از جمله «عدم همکاری با دولت ایران» است.

کاوه لطف‌الله افراسیابی، مفسر سیاسی و نویسنده هم که از ژانویه ۲۰۲۱ در انتظار محاکمه بوده، مشروط به رعایت شرایطی از جمله عدم همکاری با دولت ایران، مورد عفو و آزادی قرار گرفته است.

«عدم ارتکاب جرم علیه ایالات متحده یا نقض قوانین آمریکا، چشم‌پوشی و رها کردن همه ادعاها، مطالبات، حقوق و عدم اقدام از هر نوع و ماهیت علیه ایالات متحده، عوامل، خدمتگزاران و کارمندان آن، عدم پذیرش یا مطالبه و دریافت هرگونه منفعت مالی مستقیم یا غیرمستقیم، به هر نحو یا مقدار، از هر کتاب، فیلم، یا انتشارات یا تولیدات دیگر، به هر شکل»، از دیگر شروطی است که افراسیابی و کاشانی با امضای آن از زندان آزاد و در خاک آمریکا ماندگار شده‌اند.

همچنین با وجود آن که دادگاه پرونده افراسیابی را مختومه اعلام کرده، اما دادستان می‌تواند هر وقت که لازم باشد آن را دوباره به جریان بیندازد.

صدای آمریکا اما هیچ پرونده قضایی مبنی بر عفو امین حسن زاده، سومین ایرانی که توسط تهران به عنوان بخشی از مبادله زندانیان معرفی شده بود، پیدا نکرده و آخرین پرونده او مربوط به مرداد ماه امسال است که وکلای آقای حسن‌زاده به قاضی اطلاع دادند که مهلت اقامت موکلشان در ایالات متحده به پایان رسیده است.

حسن زاده، از زمان دستگیری در نوامبر ۲۰۱۹ به اتهامات فدرال، از جمله سرقت اطلاعات فنی از یک شرکت آمریکایی و ارسال آن به ایران در انتظار محاکمه بوده است.

وکلای او مرداد امسال در نامه‌ای به یک قاضی گفتند که او در صورت سفر بین‌المللی، بازگشت او به آمریکا غیرممکن خواهد بود.

در حال حاضر مشخص نیست که آیا حسن زاده با توجه از دست دادن اقامت دائم خود با خطر اخراج از آمریکا روبروست یا خیر.

مهرداد انصاری و رضا سرهنگ پور کفرانی، دو ایرانی دیگر که بر اساس این قرارداد از سوی آمریکا عفو دریافت کرده بودند، اواخر روز دوشنبه پس از پرواز به قطر وارد تهران شدند.

XS
SM
MD
LG