لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۵

بایدن درباره کمک به اسرائیل و اوکراین با مردم آمریکا سخن می‌گوید


جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، قرار است ساعت ٨ بعد از ظهر روز پنجشنبه ٢٧ مهر به وقت شرق آمریکا درباره پاسخ واشنگتن به درگیری‌ها در خاورمیانه و نیز جنگ در اوکراین سخنرانی کند.

جو بایدن روز چهارشنبه در یک سفر کوتاه هشت‌ساعته به اسرائیل، ضمن حمایت قاطع از اسرائیل، خواستار دسترسی مردم غزه به آب و غذا و کمک‌های بشردوستانه شده بود.

رئیس جمهوری ایالات متحده در حالی ملت آمریکا را خطاب قرار خواهد داد که کنگره به دلیل ناکامی اعضای مجلس نمایندگان در انتخاب یک رئیس نمی‌تواند فعالیت‌های خود از جمله بررسی و تصویب درخواست‌های مربوط به بودجه را انجام دهد.

جان فاینر، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، گفت جو بایدن در این سخنرانی علاوه بر اعلام همبستگی با اسرائیل و اوکراین، با مردم آمریکا و به‌ویژه قانونگذاران درباره تاثیرات این دو درگیری سخن خواهد گفت.

فاینر در گفت‌وگویی با ام‌اس‌ان‌بی‌سی گفت: «این [سخنرانی] همچنین عمدتا پیامی برای مردم آمریکا خواهد بود: اینکه چگونه این درگیری‌ها به زندگی ما در اینجا مرتبط هستند، و چگونه حمایت مردم آمریکا و کنگره... ضروری است.»

جو بایدن شامگاه چهارشنبه از سفر کوتاه خود به اسرائیل به منظور اعلام همبستگی و پشتیبانی با مردم و دولت این کشور در برابر ستیزه‌جویان فلسطینی بازگشت. به دنبال انفجار در بیمارستانی در غزه که بعدا مسئولیت آن به عهده ستیزه‌جویان فلسطینی گذاشته شد، دیدار مقرر رئیس جمهوری آمریکا با همتای مصری خود عبدالفتاح السیسی در اردن، ملک عبدالله پادشاه اردن، و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی لغو شد.

جو بایدن در تل‌آویو وعده ارائه کمک ۱۰۰ میلیون دلاری به فلسطینیان در غزه و کرانه باختری را داد. او همچنین گفت از کنگره خواهد خواست با ارائه کمک بی‌سابقه‌ای به اسرائیل برای تقویت این کشور در جنگ با حماس موافقت کند.

کاخ سفید اعلام کرده بایدن این هفته درخواست کمک مالی خود را ارائه خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده دولت بایدن سرگرم بررسی ارائه کمک‌های به ارزش ۶۰ میلیارد دلار به اوکراین و ۱۰ میلیارد دلار به اسرائیل است.

هرگونه طرح مربوط به بودجه باید به تایید هر دو مجلس نمایندگان و مجلس سنا برسد. ارائه کمک‌های اضافی به متحدان آمریکا از حمایت اکثریت اعضای هر دو حزب در مجلس سنا برخوردار است.

اما مجلس نمایندگان آمریکا پس از برکناری کوین مک‌کارتی، طی ١٧ روز گذشته رئیس نداشته است و قرار است روز پنجشنبه یک دور رای‌گیری دیگر برای انتخاب رئیس جدید انجام شود. نکته دیگر درباره مجلس نمایندگان اینکه جمهوری‌خواهان که اکثریت مجلس نمایندگان را در اختیار دارند، بر سر ارائه بودجه اضافی به متحدان آمریکا یکصدا نیستند و محافظه‌کاران راست‌گرا به‌ویژه با ارائه کمک به اوکراین مخالفت می‌کنند.

معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه خود با ام‌اس‌ان‌بی‌سی ضمن اعلام اینکه کمک مقرر به غزه طی روزهای آینده تحویل داده خواهد شد، هشدار جو بایدن نسبت به سوء استفاده حماس از این کمک را تکرار کرد.

XS
SM
MD
LG